آذربایجان: اهدافی را در داخل ارمنستان در هم خواهیم کوبید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

معاون الهام علییف رئیس جمهوری آذربایجان یکشنبه 4 اکتبر تاکید کرد که کشورش اهداف نظامی را که ایروان از آنها مبادرت به هدف قرار دادن شهرهای آذربایجان می کند، نابود خواهد کرد.

این در حالی است که ترکیه آنچه را که «هجوم ارمنستان» به شهر آذری گنجه نامید، محکوم کرد.

آذربایجان پیشتر از کشته شدن دو شهروند غیرنظامی در اثر موشک‌باران ارمنستان علیه شهر گنجه خبر داده بود که دومین کلان شهر این کشور می‌باشد ولی ایروان حمله به گنجه را تکذیب کرد.

در همین اثنا ترکیه ضمن محکوم کردن حمله ارمنستان به شهر گنجه، بار دیگر حمایت خود از حق آذربایجان در دفاع از خود در داخل مرزهای به رسمیت شناخته شده آن در سال 1967 را مورد تاکید قرار داد.

وزارت خارجه ترکیه، «حملات ارمنستان علیه غیرنظامیان گنجه را بیان تازه‌ای از رفتار غیر قانونی ارمنستان دانسته و محکوم کرد».
آذربایجان نیز یکشنبه 4 اکتبر تاکید کرد که نیروهای ارمنستان، شهر گنجه را که دومین کلان شهر این کشور است، هدف حملات خود قرار داده‌اند ولی ارمنستان هدف قرار دادن آذربایجان از «هر نوع» را تکذیب کرد.

درگیری نظامی میان این دو جمهوری سابق اتحاد جماهیر شوری پیشین، خطر بروز جنگی فراگیر را افزایش می‌دهد که ممکن است به درگیر شدن دیگر کشورها نیز بیانجامد. این در حالی است که ترکیه از آذربایجان حمایت کرده و ارمنستان هم پیمان دفاع مشترک با روسیه امضا کرده است.

شدت این درگیری‌ها که از یک هفته پیش میان نیروهای نظامی آذربایجان و ارتش ارمنستان آغاز گردید، طی دو روز گذشته افزایش ملحوظی داشته و به بیرون از ناگورنو قره‌باغ نیز امتداد یافته است.

گنجه با 335 هزار نفر جمعیت در فاصله 100 کیلومتری شمال خاکندی، مرکز ناگورنو قره‌باغ و 80 کیلومتری واردنیس ارمنستان واقع شده است.

آذربایجان، ارمنستان را به بمباران خاک خود از شهر واردنیس متهم می‌کند ولی ایروان این اتهامات را تکذیب کرده است.
از سوی دیگر ارمنستان می‌گوید، آذربایجان از فرودگاه گنجه به عنوان پایگاه جنگنده‌های خود برای حمله به ناگورنو قره‌باغ استفاده می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم