.
.
.

عراق به آمریکا: بسته شدن سفارت در راستای منافع بغداد نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هشدار آمریکا به عراق در خصوص بستن سفارت خود در بغداد در صورت عدم اقدام دولت این کشور برای متوقف کردن حملات شبه نظامیان تحت الحمایه ایران علیه امریکایی ها، همچنان در مذاکرات میان طرفین مطرح می باشد.
فواد حسین وزیر خارجه عراق جمعه 2 اکتبردر گفت و گوی تلفنی با مایک پمپئو همتای آمریکایی خود، روابط دو جانیه و تصمیم اولیه دولت آمریکا برای بستن سفارت خود در بغداد را در میان نهاد.
در بیانیه وزارت خارجه عراق آمده است: « فوادحسین نگرانی عراق از این تصمیم آمریکا را ابراز کرد زیرا اگر چه چنین تصمیمی از سوی آمریکا صرفا به طرف آمریکایی مربوط بوده اما چه بسا نتایج آن در راستای منافع مردم عراق قرار نداشته باشد».
در ادامه بیانیه آمده است: « دولت عراق تدابیری امنیتی، سازمانی، سیاسی و دیپلماتیک را به هدف متوقف کردن حملات به منطقه سبز و فرودگاه بغداد به اجرا گذاشته که نتایج ملموس آن در آینده نزدیک آشکار خواهدشد.»
پمپئو نیز خاطر نشان نمود که «روابط آمریکا – عراق برای هر دو طرف حائز اهمیت است.»
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «طرفین در خصوص احتمالات آینده پیرامون وضعیت هیئت های نمایندگی در بغداد گفت و گو کرده و وزیر خارجه آمریکا قول داد مطالب مورد بحث در این مکالمه، مد نظر قرار بگیرد.
گفتنی است که پمپئو به شکلی محرمانه این هفته به عراق هشدار داده بود که آمریکا در صورت عدم اقدام دولت عراق در جهت متوقف کرده حملات شبه نظامیان مورد حمایت ایران علیه آمریکایی ها، سفارت خود در بغداد را خواهد بست.
به گزارش واشنگتن پست؛ این خواسته آمریکا معضل بزرگی را در برابر مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق ایجاد می کند که تا این لحظه به عنوان شخصیت مورد توجه دولت ترامپ قلمداد می شد زیرا وی خواهان لجام زدن و کنترل شبه نظامیان طرفدار ایران است اما به شیوه ای که منجر به بروز فاجعه سیاسی در این کشور نگردد.
به نوشته این روزنامه در صورتی که پمپئو تهدید خود را عملی کرده و سفارت آمریکا در بغداد را به هدف حفظ جان آمریکایی ها ببندد، این اقدام از سوی ایران و هم پیمانانش به منزله یک پیروزی بزرگ تبلیغاتی قلمداد خواهد شد.وانگهی بسته شدن سفارت واشنگتن می تواند پیش درآمدی بر حملات هوایی شدید آمریکا علیه شبه نظامیان باشد و لذا عراق بالقوه مکانی است که می تواند آبستن درگیری های آمریکا و ایران در هفته های آینده و در بر دارنده «حادثه غیر مترقبه اکتبر» پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باشد.
واشنگتن پست افزود: «ایران نیز به نوبه خود مستقیما نسبت به اقدامات تحریک آمیز دولت ترامپ در موسم کارزارهای انتخاباتی، محتاط بوده و فعالیت در عرصه نبرد در عراق را ترجیح می دهد زیرا می تواند از مسئولیت آن گریخته و آن را تکذیب کند. پمپئو با موضع اخیر خود چنین هجوم مخفیانه ای را با دشواری بیشتر مواجه ساخته که همین امر می تواند به شعله ور شدن منازعه ای نامحدود انجامیده و خطرات محتملی را در تمامی عرصه ها به وجود آورد.
حملات خشونت بار شبه نظامیان مورد حمایت ایران در هفته ای اخیر علیه منافع امریکا به زغم وعده های الکاظمی در خصوص متوقف کردن آنه، ا افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم