باکو ایروان را مسبب آغاز نبرد دانست و ارمنستان از مشارکت خلبانان ترک می‌گوید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به گفته فرستاده العربیه، پس از یک هفته تبادل آتش توپخانه و موشکی میان ارمنستان و آذربایجان، نبردها میان طرفین در روز شنبه 3 اکتبر درمنطقه ناگورنو قره باغ ادامه یافت.

دولت ارمنستان با پخش ویدیوی از «مشارکت خلبانان ترک در نبردها در کنار آذربایجان» گفت و دفتر مطبوعاتی رئیس‌جمهوری آذربایجان، مسئولیت کامل فروپاشی مذاکرات و از سرگیری در گیری‌های نظامی را متوجه رهبری ارمنستان دانست.

وزارت خارجه ارمنستان نیز اعلام کرد که «آذربایجان، فراخوان‌های بین‌المللی برای حل و فصل مسالمت‌آمیز را نادیده گرفته و به حملات خود در قره‌باغ با برخورداری از حمایت ترکیه، ادامه می‌دهد».

51 کشته

از سوی دیگر در ناگورنو قره‌باغ شنبه 3 اکتبر اعلام شد که 51 تن دیگر از سربازان آذربایجان در نبردها کشته شده‌اند.

این در حالی است که درگیری‌های نظامی کنونی که شدیدترین در گیری‌ها میان طرفین از دهه نود قرن گذشته است، بر میزان نگرانی‌ها از بروز جنگ گسترده‌تر منطقه‌ای افزوده که ممکن است دامنه آن تا روسیه و ترکیه نیز کشیده شود؛ آنهم در جوی از عدم اطمینان شدید نسبت به ثبات در جنوب قفقاز که لوله‌های انتقال نفت و گاز از آذربایجان به بازارهای جهانی از آنجا می‌گذرد.

این در حالی است که وزارت دفاع آذربایجان در هفتمین روز درگیری‌ها با نیروهای ارمنستان تاکید کرد، نبردهای شدید در تمامی جبهه‌ها ادامه دارد.

از سوی دیگر امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه جمعه 2 اکتبر در پی گفت‌وگو با الهام علییف رئیس‌جمهوری آذربایجان و نیکول باشنیان نخست‌وزیر ارمنستان، طی بیانیه‌ای پیشنهاد بازگشت به مذاکرات را مطرح کرد.

تشدید مناقشات

در همین حال دفتر مطبوعاتی علییف خاطر نشان نمود «رئیس‌جمهوری آذربایجان، مسئولیت کامل فروپاشی مذاکرات و از سرگیری در گیری‌های نظامی را متوجه رهبری ارمنستان کرده است».

در مقابل ارمنستان مدعی است «آذربایجان با دست زدن به حمله گسترده در 27 سپتامبر گذشته، باعث شدت گیری و مناقشات شده است».

ارمنستان همچنین جمعه 2 اکتبر اعلام داشت آماده تماس با روسیه؛ آمریکا و فرانسه برای بازگشت به برقراری آتش‌بس در منطقه قره‌باغ است.

گزارش‌ها حاکی از کشته شدن نزدیک به 200 نفر در هفته گذشته است و چه بسا آمار تلفات جانی با توجه به این که آذربایجان شمار کشته‌شدگان خود را اعلام نکرده، بسی بیشتر باشد.

اردوغان: ما کنار ستم‌دیدگان هستیم

از سوی دیگر رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه شنبه 3 اکتبر تاکید کرد که کشورش یاور «ستم‌دیدگان» در همه جای جهان است و «شبانه روز می‌کوشد تا ترکیه از جایگاه شایسته خود در نظام جهانی، برخوردار شود. ما در کنار ستم‌دیدگان همه جهان از سوریه گرفته تا لیبی و شرق مدیترانه تا قفقاز ایستاده‌ایم».

گفتنی است که آنکارا در نبردهای منطقه قفقاز از آذربایجان حمایت می‌کند.

نقطه آغازین درگیری‌ها در منطقه قره‌باغ به سال 1988 باز می‌گردد، در آن زمان ارمنستان و آذربایجان به عنوان بخشی از اتحادجماهیر شوروی سابق بر سر قره‌باغ که بخشی از آذربایجان و با جمعیت بزرگ ارمنی است با یک دیگر درگیر شدند تا جایی که قبل از برقراری آتش‌بس در 1994 منجر به کشته شدن نزدیک به 30 هزار نفر شد.

کمیته جهانی صلیب سرخ، مراتب نگرانی خود را از کشته و زخمی شدن غیرنظامیان و از جمله کودکان در این نبردها ابراز داشت.

پر شدن پناهگاه‌ها

صلیب سرخ جهانی می‌گوید که مردم با این کمیته تماس گرفته و نسبت به جان خود و خانواده‌هایشان به شدت نگران هستند و نمی‌دانند به کجا پناه ببرند.

کمیته جهانی صلیب سرخ همچنین نسبت به احتمال افزایش شمار مبتلایان به کووید 19 در میان افرادی که ساعات طولانی در پناهگاه‌هادر شرایط غیر بهداشتی بسر می‌برند، نگران است.

در همین حال دیده‌بان حقوق بشر سوریه جمعه 2 اکتبر اعلام کرد از آغاز نبردها با ارمنستان، دست کم 28 پیکار جوری سوری طرفدار تر کیه در جریان نبردهای در منطقه ناگورنو قره‌باغ در یاری به نیروهای آذربایجان کشته شده‌اند که بیشتر آنها از اقلیت ترکمن ساکن شمال استان حلب سوریه و از جمله 850 پیکارجویی هستند که ترکیه هفته گذشته آنها را به این منطقه آورده است.

در همین حال گزارش‌هایی از حضور پیکارجویان ارمنی سوری در صفوف نیروهای ارمنی در ناگورنو قره‌باغ خبر می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم