.
.
.

سخت‌گیری بریتانیا علیه دانشجویان چینی برای ممانعت از سرقت مالکیت فکری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به نوشته روزنامه تایمز بریتانیا، مقررات تحصیل در برخی از رشته‌ها برای دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های این کشور را سختگیرانه‌تر می‌کند.

به گزارش این روزنامه این سخت‌گیری در راستای ممانعت از سرقت مالکیت فکری از سوی دانشجویان چینی صورت می‌گیرد.
طبق برنامه آکادمیک فناوری بریتانیا، متقاضیان خارجی تحصیل در مقاطع پس از فوق لیسانس، باید برای تحصیل در رشته‌هایی که ممکن است دانش حاصل از آن در برنامه‌های تسلیحاتی مورد استفاده قرار گیرد، مورد تایید قرار گیرند.

به نوشته تایمز، رشته‌های مرتبط به حوزه‌های امنیت سایبری و هواپیماها در فهرست این محدودیت‌ها قرار خواهد گرفت.

وزارت خارجه بریتانیا در این خصوص تاکید دارد که دولت، رشته‌های فناوری نظامی را به فهرست رشته‌های ممنوعه افزوده تا تدابیر امنیتی بریتانیا همگام با تهدیدهای متغیر جهانی پیش برود.

تایمز به نقل از یک سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا نوشت:‌ «ما به عنوان یک کشور آزاد، از دانشجویان خارجی از جمله از چین، استقبال می‌کنیم، چرا که آن‌ها به افزایش سطح علمی دانشگاه‌های ما کمک می‌کنند. اما با همکاری‌هایی که امنیت ملی ما را به خطر می‌اندازند موافق نیستیم و برنامه آکادمیک فناوری یکی از راه‌هایی است که ما برای حفاظت از امنیت ملی و مقابله با مداخلات خارجی در نظر گرفته‌ایم».
به نوشته تایمز، پیش‌بینی می‌شود که مقررات جدید مانع ورود صدها دانشجوی چینی به بریتانیا شده و همزمان، در صورت

تشخیص ریسک‌ به ورود دانشجویانی که پیشتر ثبت نام کرده‌اند، ویزایشان لغو خواهد شد.

به نوشته وبسایت برنامه آکادمیک فناوری بریتانیا، متقاضیان از کشورهای متعلق به حوزه اقتصادی اروپا و سوئیس، از این مقررات معافند و لازم نیست برای تحصیل در رشته‌های فوق، تایید صلاحیت شوند.