با ادامه نبرد در قفقاز جنوبی شورای امنیت بحران میان باکو و ایروان را به بحث می‌گذارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با توجه به ادامه نبرد میان نیروهای آذربایجانی و ارمنی در ناگورنو قره‌باغ شورای امنیت سازمان ملل متحد بحران میان دو همسایه قفقازی را به بحث می‌گذارد.

در همین حال وزارت دفاع جمهوری آذربایجان امروز سه‌شنبه اعلام کرد که نبرد طی شب گذشته در منطقه کوهستانی قره‌باغ در خشونت‌بارترین درگیری‌ها طی ربع قرن گذشته ادامه یافت، در حالی که پرونده این بحران امروز بر سر میز شورای امنیت قرار خواهد گرفت.

در بیانیه‌ای که وزارت دفاع در باکو منتشر کرد افزود، نیروهای مقابل تلاش کردند تا با دست زدن به ضد حمله، مناطقی را که از دست داده‌ند بازپس بگیرند.

از سوی منابع دیپلماتیک گفتند که بریتانیا، بلژیک، استونی، فرانسه و آلمان قصد دارند موضوع درگیرها در قفقاز جنوبی را روز سه‌شنبه در شورای امنیت سازمان ملل متحد مورد بحث و بررسی قرار دهند.

از روز یکشنبه، استونی عضو غیر دائمی شورای امنیت، مصرانه خواستار تشکیل جلسه شورای امنیت برای بحث در مورد وضعیت منطقه ناگورنو قره‌باغ شد.

به گفته دیپلمات‌ها، شورای امنیت ممکن است در پایان جلسه بیانیه‌ای در این مورد صادر کند. در صورت عدم امکان، با توجه به این‌که بیانیه‌های شورا جز با اجماع صادر نمی‌شود، کشورهای عضو اتحادیه اروپا در شورای امنیت می‌توانند به تنهایی بیانیه‌ای به نام خود صادر کنند.

روز دوشنبه شدت نبردها میان ارمنستان و آذربایجان بر سر منطقه کوهستانی قره‌باغ شدت گرفت و منجر به کشته شدن حداقل 55 نفر در روز دوم درگیری‌ها شد.

نیروهای دو کشور در این مرحله از درگیری‌ها میان طرفین که طی یک ربع قرن گذشته از چنین شدتی نداشته است با موشک و توپخانه‌ به تبادل آتش‌بری پرداختند.

آریک هاروتونیان، رهبر ارمنیان در منطقه قره‌باغ در یک نشست مطبوعاتی گفت: «این جنگ مسئله مرگ و زندگی است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید