ترکیه درآستانه سفر پمپئو به آتن خواهان بی‌طرفی واشنگتن شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با سفر برنامه‌ریزی شده مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به یونان برای یکشنبه 27 سپتامبر، ترکیه به شدت از واشنگتن انتقاد کرد.

این انتقادات از زبان عمر جیلیک سخنگوی حزب حاکم «عدالت و توسعه» مطرح گردید که عنوان نمود موضع آمریکا و پشت کردن به بی‌طرفی در بحران شرق مدیترانه، به نفع صلح در منطقه نخواهد بود.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، سفر پمپئو به یونان، دومین بازدید وی از این کشور ظرف یک سال است که در چارچوب حمایت کشورش از آتن در ارتباط با منازعه مرزی با آنکارا قرار دارد.

پمپئو تاکید کرد که در این سفر بر پایبندی واشنگتن بر «تقویت امنیت، صلح و شکوفایی در شرق مدیترانه» تاکید خواهد ورزید و از روابط بسیار مستحکم دو کشور از دهه‌ها پیش به این طرف استقبال خواهد کرد.

به گفته مسئول بلندپایه وزارت خارجه یونان، پمپئو در این سفر با نیکوس دندیاس رئیس جمهوری ملاقات خواهد کرد و در جزیره کرت با کیریاکوس میتسوتاکیس نخست وزیر نیز دیدار خواهد داشت و از پایگاه نظامی «سودا» بازدید خواهد کرد.

پمپئو دو هفته پیش به قبرس رفت و ترکیه را به متوقف کردن اقدامات تنش‌زا در منطقه شرق مدیترانه دعوت کرد و از تمامی اطراف خواست تا راه‌های دیپلماتیک را در پیش بگیرند.

در همین اثنا نخست وزیر یونان از برخوردهای خودسرانه و سیاست «تنش آفرینانه و گمراه کننده» آنکارا در پاسخ به برخورد باز یونان، ابراز تاسف کرد و هشدار داد که در صورت عدم دستیابی به تفاهم، کشورش به دادگاه بین المللی شکایت خواهد برد.

نخست وزیر یونان از ترکیه خواست تا در راستای یافتن راه حل دیپلماتیک برای این بحران حرکت کند.

شایان ذکر است که اختلافات میان ترکیه از یک سو با یونان و قبرس از سوی دیگر بر سر منابع نفت و گاز آب‌های شرق مدیترانه است که بر نگرانی ها بابت شعله ور شدن منازعه‌های شدیدتر، دامن می‌زند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید