هشدار پمپئو: هواوی عامل تهدید برای حضور نظامی ما در ترکیه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به گفته مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، چه بسا تکیه فزاینده ترکیه به شرکت هواوی و دیگر شرکت‌های چینی به بروزپیچیدگی در همکاری‌های نظامی آمریکا با هم پیمان ناتو منجر شود.

پمچئو د رمصاحبه یا روزنامه واشنگتن اگزاماینر گفت: «آنها باعث دشوارتر شدن موضوع می‌‌شوند. ما فی الواقع داده‌های فراوانی داریم دایر بر این که ترکیه درحال حاضر در دست حزب کمونیست چین قرار دارد که ایجاب می‌کند ما بیش از گذشته محتاط باشیم».

در سال‌های اخیر شرکت هواوی و «زد تی ایی» به عنوان شرکت‌های قدرتمند در عرصه ارتباطات بی‌سیم در ترکیه برجستگی یافته اند تا جایی که هشدار پمپئو به دیگر هم پیمانان در ناتو مطرح گردید مبنی بر این که این دست از شرکت‌ها ممکن است آمریکا را به جای تعرض به شرکت‌های مرتبط با دستگاه‌های جاسوسی چین، وادار به عقب نشینی کند.

پمپئو افزود: «گسترش دامنه نفوذ آنها در ترکیه باعث بروز مشکل برای امنیت سایبری و روابط نظامی می‌شود که به دلیل اختلافات سیاست خارجی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با واشنگتن دچار تنش شده است».

وزیر خارجه آمریکا گفت: «ما باید نسبت به امنیت شبکه یا شبکه‌های دفاعی خود مطمئن شویم که شبکه‌های نظامی و دفاعی صرفا در اثر افزایش فعالیت در داخل ترکیه یا هر کشور دیگری از شبکه چینی، آسیب نخواهند دید. ما در مورد داده‌های آمریکایی اطمینان یافته و از آنها حمایت خواهیم کرد».

پمپئو ابتکار عمل «یک کمربند، یک جاده» ( او بی او ار) را راهی برای «ایجاد امپراتوری توصیف کرد که پول‌های چین آن را اداره کرده و به حزب کمونیست چین اجازه می‌دهد وام‌های «درنده خویانه» را به مثابه شیوه‌ای برای کسب نفوذ سیاسی در نفاظ عطف راهبردی بکار گیرد. به نظر او نگرانی‌های مشابهی در مورد معاملات با ترکیه نیز وجود دارد.

پمپئو گفت: «هز ینه‌ای واقعی و نه فقط هزینه اولیه در خصوص پذیرش این منابع از حزب کمونیست چین وجود دارد. مردم این کشورها در نتیجه این امر، وضعیت بدتری خواهند داشت. این وضعیت فقط در مورد جنوب شرق آسیا و ترکیه صدق نمی‌کند بلکه در خصوص آمریکا نیز صادق است».

پمپئو با اذعان به نیاز بازبینی أمور در آمریکا تاکید کرد که چین سعی دارد سلطه‌ای را از طریق استفاده از این شرکت های دولتی برای کسب پول در کشورهای خارجی به وجود آورد.

وی افزود: « قاعده نخست آنها به سرقت بردن و سپس بازگردادن پول به سرقت رفته به حزب کمونیست چین و سرانجام بازگردادن آن به مردم و باز کردن راه به روی این ثروت‌ها در جهان در راستای پروژه‌های زیر نظر چین است. این متد امنیتی بشدت خطرناکی است که ترامپ آن را به شدت جدی گرفته است».

پمپئو با اشاره به إصرار اردوغان بر خرید سامانه پدافند پیشرفته ضد جنگنده روسیه، افزود که دولت ترامپ عملا ترکیه را از برنامه فروش هواپیماهای رادار گریز اف 35 اخراج کرد. هشدار پمپئو در مورد شرکت‌های ارتباطات، چند هفته پس از اقدام سناتور رون جونسون جهموری خواه عضو کمیسیون‌های فرعی روابط خارجه در فاش ساختن این موضوع بود که استراتژیست‌های آمریکا درحال آمادگی برای خارج ساختن احتمالی نیروهای آمریکا مستقر در پایگاه آنجرلیک ترکیه هستند. به گفته جانسون: «راهی که اردوغان در پیش گرفته راه خوبی نیست و حضور ما در ترکیه در کمال شفافیت در معرض تهدید است».

موضوع شرکت‌های ارتباطات عدای و بی سیم چینی تنها یکی از جنبه‌های در هم تنیده اقتصادی فزاینده میان چین و ترکیه است که سعی دارد ابتکار عمل «یک کمربند، یک جاده» (او بی او آر) را مدیریت کند که قدرت کمونیست‌ها از طریق انکارا به آن مسلح می‌شود.

چین در فاصله سال‌های 2016 و 2019 ، اقدام به سرمایه‌گذاری در ترکیه به میزان 3 میلیارد دلار کرد و در نظر دارد که این مقدار را تا پایان سال جاری، دو برابر کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید