نخست وزیر یونان: اتحادیه اروپا علیه اقدامات تحریک آمیز ترکیه اقدام خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کیریاکوس میتسوتاکیس نخست وزیر یونان جمعه 25 سپتامبر تاکید کرد که اتحادیه اروپا در برابر اقدامات تحریک آمیز ترکیه دست به اقدام خواهد زد.

نخست وزیر یونان افزود: «ترکیه، فراخوان‌های ما برای گفت‌وگو را با تنش آفرینی پاسخ داد و این کشور ناقض قوانین بین المللی در مورد مدیترانه است».

شایان ذکر است که یونان پیشتر تاکید کرده است قبل از آنچه که اقدامات تحریک آمیز ترکیه» خوانده، حاضر به مذاکره با آنکارا نیست.

این در حالی است که آلمان و پیمان تانو برای حل و فصل این بحران تلاش کرده اند.

وجود اختلاف بر سر ذخایر نفتی و گازی، منجر به بسیج نیروهای نظامی در شرق مدیترانه از سوی شماری از اطراف این منازعه شده و بر دامنه اختلافات میان ترکیه وآمریکا افزوده است.

شدت تنش‌ها در شرق مدیترانه به دلیل مطالبات متقابل میان ترکیه از یک سو و یونان و قبرس از سوی دیگر بر سر حق استفاده از منابع انرژی در شرق مدیرانه، افزایش یافته است.

آمریکا چند روز پیش به این پرونده ورود کرد و پمپئو وزیر خارجه از تحرک‌های ترکیه در شرق مدیترانه، بشدت ابراز نگرانی نمود و خواستار حل و فصل دیپلماتیک این بحران فزاینده گردید.

وی در جریان سفر کوتاه دو هفته پیش خود به قبرس با رئیس جمهوری این کشور ملاقات کرده و گفت: «کشورهای منطقه نیازمند دستیابی به حل وفصلی دیپلماتیک و صلح آمیز برای اختلافات خود در مورد مسائل امنیتی و منابع انرژی هستند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید