حمله ترامپ به توئیتر: آزادی بیان را محدود و نفرت‌پراکنی خامنه‌ای را نشر می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

درگرماگرم تنش‌های موجود در روابط میان دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا با شبکه‌های اجتماعی، وی چهارشنبه 23 سپتامبر اعلام کرد که تمامی پلاتفرم‌های مجازی به شکلی متمرکز در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا زیر نظارت قرار خواهند گرفت.

ترامپ در انتقاد از معیارهای دوگانه توئیتر در محدود کردن نشر دیدگاه‌ها عنوان ساخت که این پلاتفرم «به رهبر انقلاب ایران اجازه می‌دهد تا نظرات خود در نفرت‌پراکنی و دشمنی با یهودیان و حتی احیانا تهدید به کشتار جمعی را نشر دهد».

ترامپ افزود که دولتش از نزدیک عمل‌کرد شرکت‌های فناوری را در آستانه انتخابات سوم نوامبر دنبال می‌کند.

به پیش‌بینی وی دستیابی به نتیجه‌گیری نهایی در مورد این شرکت‌های اینترنت به زودی میسر خواهد شد.

ترامپ در سخنان خود در کاخ سفید عنوان داشت که «توئیتر محدودیت آزادی بیان دیدگاه‌ها را حتی برای رئیس‌جمهوری آمریکا ایجاد کرده است».

از سوی دیگر وزارت دادگستری آمریکا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای کنگره ارسال کرده که به موجب آن سانسور اینترنت افزایش می‌یابد.

به گفته وزارت دادگستری برخی از شبکه‌های اجتماعی از اعتماد افکار عمومی به خود در راستای تاثیرگذاری بر رای‌دهندگان سوء استفاده می‌کنند.

ویلیام بار وزیر دادگستری آمریکا تاکید کرد که «شبکه‌های اجتماعی از داده‌های کاربران به نفع خویش استفاده می‌برد».

عمل به دستور اجرایی رئیس‌جمهوری

شایان ذکر است که دولت ترامپ ژوئیه گذشته، گامی اساسی در راستای عمل به دستور اجرایی رئیس‌جمهوری علیه شبکه‌های اجتماعی برداشت که در پی درخواست رسمی از کمیسیون ارتباطات فدرال برای تنظیم لیست‌هایی است که بتوان در مورد فیس‌بوک، توئیتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی پیاده کرد.

آژانس وابسته به وزارت خارجه آمریکا از کمیسیون ارتباطات فدرال به دنبال درخواست ترامپ، خواهان بازبینی تفسیر قانون 1996 شد تا شفاف‌سازی در مورد کیفیت مدیریت محتوایی پلاتفرم‌های اجتماعی به عنوان یک شرط کاری در قانون در نظر گرفته شود.

ترامپ همچنین دادخواستی را به اداره ملی ارتباطات و داده‌ها «ان تی آی ای» درمورد هشداردهی پلاتفرم توئیتر پیرامون توئیت‌های خود در مورد «تقلب در رای‌دهی پستی» داده است.

دستور اجرایی ترامپ از اداره ملی ارتباطات و داده‌ها خواست تا دادخواستی را به کمیسیون ارتباطات فدرال برای تدوین لیست‌های جمع‌آوری شده در مورد بند 230 از قانون قوانین ارتباطات حافظ پلاتفرم‌های اجتماعی از مسئولیت‌های مربوط به محتوای مواد نشر شده کاربران و مجوز حذف مواد نشر شده قانون مورد اعتراض بدهد.

افشای علنی داده‌های حساس

این در حالی است که اداره ملی ارتباطات و داده‌ها در درخواستی تاکید کرده که از کمیسیون ارتباطات فدرال می‌خواهد تا شبکه‌های اجتماعی را ملزم به افشای علنی داده‌های حساس مرتبط با مکانیزم‌های مدیریت محتوایی سازد تا کاربران بتوانند گزینه‌های روشن‌تری را در خصوص جایگزین‌های رقابتی داشته باشند.

ترامپ بارها و بارها مراتب نارضایتی و خشم خود را از شبکه‌های اجتماعی ابراز داشته و گفته است که ویژگی مطالب موجود در پلاتفرم توئیترعادلانه نیست.

او نوشت: «آنها در جستجوی هر آن چیزی هستند که بتوانند به دست آورده و تا حد ممکن محتوای آن را نامطلوب کرده و به هدف ایجاد سمت‌گیری تازه‌ای آن را نشر می دهند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید