نتایج امیدبخش واکسن ضد کرونای ساخت آمریکا: به مراحل نهایی رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شرکت داروسازی آمریکایی «جانسون اند جانسون» روز چهارشنبه 23 سپتامبر 2020 اعلام کرد که به مراحل نهایی آزمایش‌های بالینی یک واکسن ضد کرونا رسیده است.

دکتر آنتونی فاوچی، مدیر مرکز کنترل بیماری‌های عفونی و عضو کارگروه مقابله با ویروس کرونا در کاخ سفید هم گفت که واکسن شرکت جانسون اند جانسون نتایج امیدبخشی داشته است.

شرکت جانسون اند جانسون (J&J) چهارمین شرکت مورد حمایت برنامه واکسن کرونای دولت دونالد ترامپ است که وارد مرحله نهایی آزمایش‌های بالینی می‌شود. پیش از این شرکت‌های مودیرنا، فایزر و آسترازینکا توانسته بودند وارد این مرحله شوند.

J&J در این مرحله واکسن خود را به حدود 60 هزار داوطلب در 215 نقطه آمریکا و کشورهای دیگر تزریق می‌کند و براساس اعلام مرکز کنترل بیماریهای عفونی آمریکا این افراد به صورت تصادفی انتخاب شده‌اند تا این واکسن را دریافت کنند. نتایج این بررسی‌ها نشان خواهد داد که آیا این واکسن ایمن است یا خیر؟

دکتر آنتونی فاوچی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «تنها هشت ماه پس از شناسایی واکسن [کرونا] در آمریکا، چهار واکسن به مرحله سوم آزمایش‌های بالینی رسیده‌اند ... این یک دستاورد بی‌سابقه در جامعه علمی آمریکا و نتیجه دهه‌ها پیشرفت فناوری‌های واکسیناسیون و روش‌های استراتژیک هماهنگ از سوی دولت، صنایع و جوامع آکادمیک است.»

او در ادامه گفت: «شاید لازم باشد ساختار چند واکسنی برای برطرف کردن نیاز جهانی به واکسن کووید19 ایجاد شود. این واکسن در بررسی‌های اولیه نتایج امیدبخشی از خود نشان داد و می‌تواند به شکل خاص در کنترل گسترش این بیماری نقش داشته باشد، زیرا که تجربه نشان داده که استفاده از یک دوز آن اثر پیشگیرانه و ایمونولوژیک دارد.»

شرکت J&J اعلام کرد از فناوری‌های به کار رفته در ساخت واکسن آزمایشی ایبولا، در ساخت این واکسن استفاده کرده و پاول استوویلز یکی از چهره‌های علمی ارشد J&J به روزنامه‌نگاران گفت که داده‌های مربوط به استفاده از این دارو هنوز در مراحل اول قرار دارند و به زودی منتشر خواهند شد و نشان خواهد داد که این واکسن یک واکنش ایمونولوژیک در انسان ایجاد می‌کند. 48 ساعت پس از استفاده از این واکسن علائمی چون تب از بین خواهند رفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید