سیل پرسش‌های آمریکا از ظریف درباره تعداد کودکان اعدام شده و موشک‌های حزب‌الله

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در جریان مشارکت خود در همایش ویدئویی «شورای روابط خارجی» (مرکز مطالعات آمریکایی)، سرگرم تبلیغ در مورد استقلال قوه قضائیه ایران است و داد سخن را در توجیه اعدام نوید افکاری کشتی‌گیر ایرانی سر داده که افکار عمومی جهان را تکان داد، مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ظریف را با سیلی از پرسش‌ها و انتقادات مواجه کرد.

پرسش‌های اورتگاس در قالب توئیت‌هایی پیرامون سیاست‌های ایران مطرح شد که ظریف در جریان سخنان خود در این همایش عمدا به آنها نپرداخت.

اورتگاس پرسید: «پیش از اقدام دولت شما در اعدام نوید افکاری، او به دفعات مورد شکنجه قرار گرفته و اعترافاتی از وی در تلویزیون پخش شد....آیا تمامی زندانیان سیاسی شما شکنجه می‌شوند یا فقط زمانی که درصدد پخش اعترافات تلویزیونی از آنها بوده و نیاز به مطمئن شدن از اطاعت آنها باشید، این کار را می‌کنید؟»

23 کودک را به قتل رساندید

اورتگاس در پرسشی دیگر افزود: «شما سال گذشته چه تعداد کودک را اعدام کردید؟ چرا بالاترین میزان اعدام کودکان در ایران مشاهده می‌شود؟ آیا درست است که دولت شما 23 کودک را نوامبر گذشته به قتل رسانده است؟ اگر چنین نیست پس چه اتفاقی برای آنها افتاده است؟»

موشک‌های حزب‌الله

سخنگوی وزارت خارجه خارجه آمریکا در ادامه به موضوع حمایت مداوم ایران از گروه‌های شبه‌نظامی موجود در منطقه پرداخت و پرسید: «ایران چه تعداد موشک به حزب‌الله و حماس داده است؟ ایران هر سال چه مقدار پول به گروه‌های تروریستی می‌دهد؟ این همه پول از کجا تامین می‌شود؟»

این پرسش‌ها در پی تاکیدات روز گذشته ظریف بود که گفت: «دستگاه قضایی ایران استقلال دارد و اعدام افکاری ناشی از ارتکاب قتل یک نیروی امنیتی بود، نه حاصل مشارکتش در اعتراضات»!

مرگ یک زندانی دیگر

این در حالی است که به گفته کنشگران ایرانی پس از سخنان ظریف بود که سه‌شنبه 22 سپتامبر، خبر درگذشت یکی از تظاهرکنندگان اعتراضات نوامبر گذشته به نام نادر مختاری در پی ماندن در حالت بیهوشی دائم نتیجه ضربات باتوم، اعلام شد.

به نوشته سایت «کلمه» مختاری 35 ساله از تظاهرکنندگان نوامبر گذشته در منطقه کرج بود که 19 سپتامبر در زندان کهریزک درگذشت.

در این گزارش آمده است که مختاری پیش از نوروز 99 به هوش آمد اما ماموران امنیتی برغم مخالفت پزشکان و وضعیت بحرانی‌اش، او را به درمانگاه زندادن کهریزک انتقال دادند و بعد از چند ماه در 19 سپتامبر درگذشت.

براساس آخرین اخبار، جسد این زندانی هنوز به خانواده‌اش تحویل داده نشده و خانواده مختاری در معرض تهدید هستند تا با رسانه‌ها مصاحبه‌ای نکنند.

شایان ذکر است که نادر مختاری در اثر ضربات باتوم در جریان اعتراضات دچار بیهوشی دائم شد و چند ماه بعد خانواده‌اش او را در بیمارستانی در شهرری پیدا کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید