سبز شدن مشکل جدید سر راه واکسن کرونا؛ نیاز به سرمای زیر 80 درجه!

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به نظر می رسد روز به روز موانع و چالش‌های تازه‌ای سر راه واکسن «کرونا» سبز می‌شود، واکسنی که کل جهان منتظر است تا با کمک آن از دست این پاندمی خلاص شده بر ویروس مسبب آن غلبه و از انتشار آن در بین مردم جلوگیری کند.

در ادامه تلاش برای ساخت واکسن به تدریج مشخص می‌شود که موانع زیادی وجود دارد که چه بسا مانع رسیدن سریع واکسن به افرادی شود که به آن نیاز دارند.

در مورد فاش مشکلات پیش‌بینی شده نشان می‌دهد که این مشکلات مربوط به روند تحویل و توزیع است، زیرا واکسن تولید شده باید در دمای 80 درجه زیر صفر نگهداری شود، به این معنی که روند حفظ آن در حین حمل و نقل کار دشوار خواهد بود، خصوصاً رسیدن آن به افرادی که در مکان‌های دور یا مناطق دور افتاده زندگی می‌کنند سخت خواهد بود.

افشای این معضل اندکی پس از آن صورت گرفت که انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی (IATA) اعلام کرد که تأمین تنها یک دوز برای هر شخص در جهان به معنای انتقال 7.8 میلیارد دوز از محل تولید آنها به مناطق مختلف دنیا است.

در این صورت به بیش از 8000 هواپیمای جت غول پیکر نیاز هست، امری که هواپیمایی جهانی قادر به تهیه یا تحقق آن پس از تولید واکسن نخواهد بود، این بدان معناست که ورود واکسن برای بسیاری از کشورهای جهان با تأخیر انجام خواهد شد.

گزارش جدید منتشر شده توسط روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در این باره اشاره دارد که واکسن‌های «Covid 19» که در حال حاضر تولید می‌شود، باید از لحظه بسته‌بندی تا زمان آماده شدن برای تزریق به بیماران، در دمای منفی 80 درجه سانتیگراد، نگهداری شوند.

این روزنامه تأکید می‌کند كه «این امر كار آسانی نخواهد بود، زیرا به احتمال زیاد واكسن‌ها در یک قاره تولید و به قاره دیگر ارسال شوند. آنها قبل از اینكه به بیمارستان‌ها برسند از یک مرکز لجستیک به مرکز لجستیک دیگری و یا تاسیسات اداره آنها منتقل خواهند شد»، این بدان معناست كه مقادیر زیادی از واکسن ها ممکن است در معرض آسیب قرار گیرند، زیرا احتیاج به مراقبت ویژه و شرایط استثنایی در هنگام حمل و نقل دارند.

آماده‌سازی برای کمپین واکسیناسیون جامع

در حالی که هنوز هیچ واکسنی تأیید مقامات بهداشتی در ایالات متحده را کسب نکرده، اما آماده‌سازی برای آغاز واکسیناسیون گسترده در حال انجام است. انتظار می‌رود که ارتش آمریكا در راستای هماهنگی برای توزیع نقش ایفا کند، اما بسیاری از شركت‌ها در تلاشند تا بدانند كه چگونه می‌توان صدها میلیون دوز واكسن بسیار سرد را حفظ كرد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط «نیویورک تایمز»، هواپیماها، کامیون‌ها و انبارها باید به یخچال‌های مخصوص مجهز شوند و ظروفی شیشه‌ای مقاوم در برابر محیط یخ‌زده استفاده شوند.

«جی استیون موریسون»، معاون ارشد رئیس مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی، که یک شرکت تحقیقاتی تخصصی، در این باره می‌گوید: «ما فقط در حال فهمیدن پیچیدگی‌های بخش تحویل این همه هستیم... هیچ راهی برای دور زدن این مشکل وجود ندارد. ای امور نیازمند ضروریات شدیدی با درجه حرارتی است که دسترسی و تحویل را محدود می‌کند».

صدها میلیون دوز واکسن در دسترس خواهد بود

در همین حال دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده جمعه گذشته تأکید کرد که صدها میلیون دوز واکسن تا آوریل سال آینده در دسترس همه آمریکایی‌ها قرار خواهد گرفت، در حالی که دکتر رابرت ردفیلد مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها به کمیته سنای آمریکا گفت که چنین واکسنی تا اواسط سال آینده به طور گسترده در دسترس نخواهد بود.

از سه واکسنی که به مرحله سوم آزمایش‌ها رسیده است، دو واکسن از آنها باید در حالت انجماد ثابت نگه داشته شوند، زیرا از موادی ژنتیکی ساخته شده‌اند که با ذوب شدن یخ متلاشی می‌شوند.

غول صنایع داروسازی آمریکا و جهان «Pfizer» که بزرگترین شرکت داروسازی آمریکایی و چندملیتی در دنیا است، انتظار دارد که واکسن تولیدی‌اش در دمای منفی 80 درجه سانتیگراد ذخیره شود، در حالی که واکسن شرکت «مودرنا» باید در منفی 20 درجه باقی بماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید