به فرمان ترامپ آمریکا حامیان ایران را تحریم می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه 21 سپتامبر 2020، چند روز پس از فعال‌سازی مکانیسم ماشه و از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران، فرمانی اجرایی را امضاء می‌کند که به دولت این کشور اجازه می‌دهد هر کسی با ایران همکاری کند را تحریم کند.

آمریکا روز یکشنبه اعلام کرده بود که ایران مواد هسته‌ای کافی برای ساخت بمب تا پایان سال جاری را در اختیار دارد و از این رو 24 فرد و نهاد مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را تحریم کرد.

یک مقام عالی‌رتبه آمریکایی روز یکشنبه فاش کرد که واشنگتن بیش از 24 فرد و نهادی مرتبط با برنامه‌های هسته‌ای، موشکی و تسلیحات کلاسیک ایران را تحریم می‌کند.

این مقام آمریکایی گفته بود که واشنگتن باور دارد که ایران مواد هسته‌ای کافی برای ساخت بمب هسته‌ای در پایان سال جاری را در اختیار دارد.

او همچنین خبر داده بود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا روز دوشنبه 21 سپتامبر یک فرمان اجرایی امضاء خواهد کرد که به آمریکا اجازه تحریم طرف‌های غیرآمریکایی که در زمینه تسلیحات کلاسیک با این همکاری کنند را می‌دهد.

این مقام آمریکایی همچنین از آغاز همکاری‌های ایران و کره‌شمالی در زمینه موشک‌های دوربرد خبر داد.

ساموئل وربرگ سخنگوی منطقه‌ای وزارت امور خارجه آمریکا هم به العربیه گفت که واشنگتن حق دارد تحریم‌ها علیه ایران را از سرگیرد و واشنگتن با همپیمانان اروپایی‌اش درباره خطرات ناشی از ایران برای منطقه و جهان اتفاق نظر دارد.

پیش از این مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا از فعال‌سازی مکانیسم ماشه و از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران خبر داده و هشدار داده بود که واشنگتن متخلفان را مجازات خواهد کرد.

پمپئو در نامه‌ای که روز یکشنبه منتشر کرد، نوشته: « در روزهای آینده، ایالات متحده طیف وسیعی از اقدامات بیشتر را برای تقویت اجرای تحریم های سازمان ملل و پاسخگو دانستن متخلفین، اعلام خواهد کرد. کارزار فشار حداکثری ما علیه رژیم ایران تا زمانی که ایران با ما به یک توافق جامع برای مهار تهدید های تکثیر سلاح و جلوگیری از گسترش هرج و مرج، خشونت و خونریزی نرسد، ادامه خواهد یافت.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size