گزارش وزارت امور خارجه آمریکا درباره ایران: «رژیم تروریستی سرکش»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز شنبه 20 سپتامبر 2020 و همزمان با فعال‌سازی مکانیسم ماشه، گزارش مفصلی درباره ایران و اقدامات این کشور منتشر کرده و رژیم حاکم بر این کشور را «تروریست و سرکش» توصیف کرد. در این گزارش به حمایت ایران از تروریسم، برنامه موشکی این کشور، فعالیت‌های مالی غیرقانونی، تهدید امنیت دریایی و امنیت سایبری، نقض حقوق بشر و همچنین ویرانی محیط زیست پرداخته شد.

این گزارش که مربوط به سال 2020 است و با عنوان «رژیم سرکش» منتشر شده به فعالیت‌های ویرانگر رژیم ایران در داخل و خارج از این کشور پرداخته شد.

در ابتدای این گزارش به نامه مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده پرداخته شده که در آن آمده «دولت پرزیدنت ترامپ همیشه متوجه این موضوع بوده است که بزرگترین تهدید برای صلح در خاورمیانه از سوی جمهوری اسلامی ایران بوده که تلاشهای خشونت آمیز آن جهت گسترش انقلاب، باعث کشته شدن هزاران نفر و واژگونی زندگی میلیون ها انسان بیگناه شده است. تاریخ نشان می دهد که مماشات، این گونه رژیم ها را جسور می کند. بنابراین امروز، ایالات متحده از بازگشت تقریبأ تمامی تحریم های سازمان ملل متحد علیه جمهوری اسلامی ایران که پیشرو و حامی تروریسم و یهودی ستیزی در جهان است، استقبال می کند.»

در ادامه نامه پمپئو با اشاره به فعال‌سازی مکانیسم ماشه، آمده: «ایالات متحده این اقدام قاطع را انجام داد زیرا علاوه بر عدم اجرای تعهدات برجام توسط ایران، شورای امنیت نیز در تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران که به مدت 13سال در حال اجرا بود، ناکام ماند. عدم اقدام شورای امنیت می توانست زمینه خرید همه نوع سلاح های متعارف را برای ایران در تاریخ ۱۸ اکتبر فراهم کند. خوشبختانه برای جهان، ایالات متحده اقدام مسئولانه ای را برای جلوگیری از این کار انجام داد. ما مطابق با اختیارات خود در قطعنامه 2231 شورای امنیت، فرایند مکانیسم ماشه را برای بازگرداندن تقریبأ تمام تحریم های لغو شده پیشین سازمان ملل متحد از جمله تحریم تسلیحاتی، آغاز کردیم. در نتیجه این اقدام، دنیا مکان امن تری خواهد بود.»

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد که ایران منافع حاصل از توافق هسته‌ای، از جمله میلیاردها دلاری که در نتیجه کاهش تحریم‌ها به دست آورد را صرف ادامه دامن زدن به خشونت وبی‌ثباتی کرد.

پمپئو گفت: «در روزهای آینده، ایالات متحده طیف وسیعی از اقدامات بیشتر را برای تقویت اجرای تحریم های سازمان ملل و پاسخگو دانستن متخلفین، اعلام خواهد کرد. کارزار فشار حداکثری ما علیه رژیم ایران تا زمانی که ایران با ما به یک توافق جامع برای مهار تهدید های تکثیر سلاح و جلوگیری از گسترش هرج و مرج، خشونت و خونریزی نرسد، ادامه خواهد یافت.»

او توضیح داد که تحریم‌ها «باعث محروم شدن ایران از بیش از 90 درصد درآمدهای نفتی‌اش شده و رژیم را از دستیابی به بیش از 70 میلیارد دلار ناکام کرده؛ پولی که می‌توانست صرف تامین مالی عملیات تروریستی شود.»

وزیر امور خارجه آمریکا افزود: «امروز، بازگشت تحریم‌ها گامی به سوی صلح و امنیت بین‌المللی است. توافق هسته‌ای سال 2015 ایران را وادار نکرد تا مطابق وعده به «جامعه ملل» بپیوندد. در عوض، ملاها ثروت تازه بدست آورده خود را برای دامن زدن به مرگ و ویرانی از یمن تا عراق و از لبنان تا سوریه استفاده کردند – که این پیامدی قابل پیش بینی بود.»

او با اشاره به اقدامات ایران در منطقه، گفت: «ایران سال گذشته در یک حمله بی‌شرمانه با بیش از 25 موشک کروز و چندین پهپاد را از درون خاکش، بزرگترین تاسیسات نفتی جهان در پادشاهی عربی سعودی را مورد هدف قرار داد ... تنها چند ماه بعد ایران به نیروهای آمریکا و نیروهای ائتلاف بین‌المللی که در خطوط مقدم مبارزه با داعش حضور داشتند، حمله کرد.»

پمپئو به سرکوب گسترده اعتراضات مردمی در نوامبر 2019 هم اشاره کرد و گفت که رژیم این اعتراضات را به شکل وحشیانه‌ای سرکوب کرد و بیش از 1500 نفر از شهروندان را کشته و هزاران نفر از آنها را اعدام کرد.

او به عزم کامل کشور برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه اشاره کرد و گفت که همه تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران از سر گرفته خواهد شد.

در گزارش وزارت امور خارجه آمریکا آمده که سپاه پاسداران ابزار اصلی رژیم ایران برای اجرای برنامه‌‎های توسعه‌طلبانه‌اش در جهان است و در تامین مالی تروریسم مشارکت دارد.

براساس این گزارش «تنها در سال گذشته نیروهای دریایی سپاه پاسداران به شش کشتی حمله کرده و حمله موشکی پیچیده‌ای علیه تاسیسات نفتی سعودی ترتیب داده و نیروهای آمریکایی و نیروهای ائتلاف بین‌المللی که در خطوط مقدم مبارزه با داعش در عراق و سوریه حضور داشتند را مورد هدف قرار داد.»

موضوع حضور نیروهای سپاه پاسداران در سوریه برای حمایت از رژیم بشار اسد و اقدام نیروی قدس سپاه به تاسیس و حمایت گروه‌های شبه‌نظامی و تروریستی و تامین تسلیحات و آموزش و راهبری عملیاتی گروه‌های مسلح در سرتاسر منطقه برای دامن زدن به اختلافات منطقه‌ای و عمق‌بخشی به خشونت‌ها نیز در گزارش وزارت امور خارجه آمریکا آمده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید