آمریکا با فعال‌سازی«مکانسیم ماشه» همه تحریم‌های بین‌المللی را علیه ایران بازگرداند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ایالات متحده آمریکا یکشنبه 20 سپتامبر 2020 با فعال‌سازی «مکانیسم ماشه» همه تحریم‌های بین‌المللی اعمال شده بر رژیم ایران را که به موجب توافق هسته‌ای از سال 2015 به حالت تعلیق درآمده بود را مجددا بازگرداند.

در همین راستا مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، شامگاه شنبه به وقت محلی آمریکا بازگشت و اجرایی شدن همه تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را اعلام کرد و در این‌باره افزود که تدابیری اضافی برای تقویت اجرای این تحریم‌ها اعمال خواهد شد.

پمپئو همچنین افزود که واشنگتن به مجازات هر طرفی که تحریم‌های اعمال شده بر ایران را نقض کند، متعهد است.

او هشدار داد چنانچه سازمان ملل متحد در اجرای تحریم‌های اعمال شده بر ایران ناکام شود این موضوع پیامدهایی را به دنبال خواهد داشت.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا همچنین با تاکید بر این‌که فشارهای حداکثری بر ایران تا دست کشیدن رژیم تهران از ایجاد هرج و مرج و خونریزی، ادامه خواهد داشت، توضیح داد که واشنگتن در این راستا و به منظور اعمال فشارهای مالی حداکثری بر رژیم ایران همه تحریم‌های بین‌المللی را بازگردانده است.

پمپئو در ادامه با تاکید بر این‌که با بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران، «جهان امن‌تر خواهد بود»، اشاره کرد که دولت دونالد ترامپ همواره دریافته که «رژیم ایران بزرگترین تهدید علیه صلح در جهان» است.

مایک پمپئو در ادامه افزود که «تلاش‌های ایران برای صدور انقلاب منجر به کشته شدن هزاران تن و نابودی زندگی میلیون‌ها نفر از انسان‌های بی‌گناه شده است».

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در 21 اوت گذشته در مقر سازمان ملل در نیویورک درخواست واشنگتن از شورای امنیت مبنی بر فعال‌سازی مکانیسم ماشه علیه ایران را ارائه داده بود.

طبق مکانیسم ماشه که در متن قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت برای امضای توافق هسته‌ای سال 2015 ذکر شده، چنانچه ایران مفاد توافق هسته‌ای برجام را نقض کند، همه تحریم‌های بین‌المللی که با امضای این توافق به حالت تعلیق درآمده‌‌‌اند، مجددا و به طور خودکار علیه این کشور باز خواهند گشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم