ماکرون به ترکیه: گفت‌وگوهای مسئولانه به دور از ساده اندیشی را احیاء کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در گیر و دار تنش های جاری میان آنکارا و اتحادیه اروپا به دلایل گوناگون از جمله حفاری‌های نفتی و گازی درشرق مدیترانه، ایمانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه از اژاکسیو درجزیره کورسیکا، ترکیه را به باز کردن باب مذاکرات مسئولانه و توام با حسن نیت فرا خواند.

ماکرون شنبه 19 سپتامبر در توئیت خود نوشت: «ما پیام روشنی را در اژاکسیو برای ترکیه فرستاده و خواهان از سر گیری گفت و گوهای مسئولانه از روی حسن نیت و به دور از ساده اندیشی شدیم».

ماکرون افزود: «این فراخوان کنونی از سوی اتحادیه اروپا نیز می باشد.به نظر می رسد این فراخوان شنیده شده و لذا می بایست به جلو برویم».

گفتنی است که قرار است اتحادیه اروپا هفته آینده برای بررسی موضوع اعمال تحریم علیه ترکیه به درخواست یونان و قبرس، در پاسخ به ارسال کشتی های کاوشگر و ناوهای جنگی به شرق مدیترانه، تشکیل جلسه دهد.

خلوصی اکار وزیر دفاع ترکیه جمعه 18 سپتامبر ماکرون را در مورد انتقادهایش از تنش آفرینی های ترکیه در قالب حفاری های نفتی و گازی در شرق مدیترانه، هدف هجوم خود قرار داد.

وزیر دفاع ترکیه گفت: «رئیس جمهوری فرانسه، آتش مشکلات شرق مدیترانه را تیزتر می کند. تنظیم قواعد یا ترسیم مرز د رمنطقه شرق مدیترانه درحوزه صلاحیت اتحادیه اروپا نیست».

بالا گرفتن دامنه درگیری های کلامی

این در حالی است که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، ماکرون را فردی «فاقد شایستگی» دانسته است که بیانگر جنگ لفظی تازه ای است که روز به روز بر جنبه شخصی بیشتری به خود می گیرد.

نبرد لفظی اردوغان و ماکرون طی چندین ماه در پی موضعگیری های تند پیرامون مناقشات متعدد از لیبی گرفته تا دیگر مناطق خاورمیانه و همچنین اختلافات ترکیه با یونان در مورد مرزهای دریایی ادامه یافته است.

موضعگیری ماکرون در این خصوص که « ترکیه سزاوار شیوه ای متفاوت با سیاست خارجی دولت اردوغان است»، ملاحظات آنکارا را در هفته گذشته به دنبال داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید