پمپئو در واکنش به رزمآیش های چین در نزدیکی تایوان: جار و جنجالی آفرینی نظامی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بدنبال اعلام رزمآیش های نظامی چین در نزدکی تایوان درپاسخ به سفر مقام بلند پایه آمریکایی به تایپه، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا جمعه 18 سپتامبر، اقدام نظامی چین را مورد انتقاد قرار داده و آن را «جار و جنجال » توصیف کرد.

او در نشست خبری در جورجتاون در گویانا گفت: «ما هیئتی را برای حضور در مراسم دفن (لی تینگ هوی رئیس جمهوری متوفای تایوان) اعزام کردیم و چینی ها اقدام به جار و جنجال آفرینی نظامی کردند.من به این حد اکتفا می کنم».

این درحالی است که چین روز جمعه 18 سپتامبر رزم آیش های جنگی را در نزدیکی تنگه تایوان آغاز کرد؛ آنهم درحالی که کیت کراش نماینده وزارت خارجه آمریکا در أمور اقتصادی نشست هایی را در سطح بالا در تایپه برگزار کرده و پکن هم تحکیم روابط میان آمریکا و تایوان را محکوم و این کشور را بخشی از خاک خود قلمداد کرده است.

اقدامی منطقی

از سوی دیگر رن قوه شیانگ سخنگوی وزارت دفاع چین تاکید کرد که رزم آیش های نظامی در نزدیکی تنگه تایوان در حال اجراست و فرماندهی شرقی ارتش چین در آن مشارکت دارد.

وی افزود: «این رزمآیش، اقدامی منطقی و ضروری در پاسخ به وضعیت کنونی در تنگه تایوان و حمایت از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی چین است».

به گفته وی تایوان موضوعی مربوط به امور داخلی چین است و هیچ گونه دخالت خارجی در این خصوص قابل قبول نیست.

سخنگوی وزارت دفاع چین در اشاره به حزب حاکم در تایوان گفت: « در این اواخر آمریکا و مقامات حزب دموکراتیک ترقیخواه بر همدستی های خود افزوده اند که منجر به بروز تنش های پیاپی شده است».

بازی با آتش، سوختن درپی دارد

او افزود: «تلاش برای استفاده از تایوان به هدف اعمال سیطره بر چین یا تکیه بر بیگانگان برای سازندگی داخلی، از آن قبیل آرزوهاست که عملا راهی برای تحقق عینی نخواهند یافت و هر آن که با آتش بازی کند، خواهد سوخت».

این موضعگیری چین در حالی اعلام گردید که کیت کراش نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور اقتصادی، روز نخست سفر خود به تایوان را بدون پوشش رسانه ای و اقدامات تبلیغاتی آغاز کرد.

قرار است که وی امروز با خانم سای اینج وین رئیس جمهوری تایوان ملاقات کند و فردا در مراسم ترحیم لی تینگ هوی رئیس جمهوری فقید تایوان مشارکت خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم