ترامپ در آستانه صدور فرمان اجرایی علیه ناقضان تحریم تسلیحاتی ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به گفته سه منبع مطلع به خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه 17 سپتامبر، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد با صدور فرمان اجرایی جدید، هر فرد حقیقی و حقوقی که تحریم تسلیحاتی علیه ایران را نقض کند را هدف تحریم آمریکا قرار دهد.

این منابع که خواستار عدم افشای نامشان شدند، تاکید کردند، انتظار می‌رود که این فرمان اجرایی در روزهای آینده صادر شود و براساس آن ترامپ ناقضان تحریم تسلیحاتی ایران را با تحریم‌های جدیدی مجازات کرده و مانع دسترسی آنها به بازار ایالات متحده شود.

رویترز خاطر نشان ساخت که کاخ سفید و دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد هنوز به این گزارش واکنشی نشان نداده‌اند.

گفتنی است که آمریکا در تلاش است تا مانع انقضای تحریم های تسلیحاتی علیه ایران شود و پیش از این به کشورهای جهان هشدار داده است، کسانی که با ایران تجارت تسلیحاتی داشته باشند را تحریم خواهد کرد.

براساس قطعنامه 2231 شورای امنیت که سال 1394 در پیوند با توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی تصویب شد، تحریم‌های تسلیحاتی تهران ۱۸ اکتبرپایان می‌یابد، اما آمریکا خواستار تمدید این تحریم شد ولی نتوانست در شورای امنیت رای آورد.

ایالات متحده سپس در اوایل شهریورماه طرح بازگشت تحریم‌ها و فعال کردن مکانیسم ماشه را به شورای امنیت ارائه کرد ولی13 عضو از 15 عضو این شورا در نامه‌هایی مخالفت خود را با این اقدام اعلام کردند.
از سو یدیگر الیوت آبرامز، نماینده آمریکا در امور ایران، پنجشنبه 17 سپتامبر گفت، ایالات متحده علیه هر تولیدکننده تسلیحات در جهان که سلاح به ایران بفروشد، تحریم «کامل» اعمال خواهد کرد.

این مقام وزارت امور خارجه آمریکا اضافه کرد: «تحریم تسلیحاتی اکنون به صورت نامحدود اجرا خواهد شد و محدودیت های دیگر مانند ممنوعیت ایران در غنی سازی و فعالیت های مربوط به بازفرآوری، ممنوعیت آزمایش و توسعه موشک‌های بالستیک و تحریم انتقال فناوری‌های هسته‌ای و موشکی، باز خواهند گشت».

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size