مرگ مرموز انبوه پرندگان آوازخوان در جنوب غربی آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی مشاهده هزاران لاشه پرندگان آوازخوان در ایالت های جنوب غربی آمریکا درچند روزگذشته زیست‌شناسان و مقام‌ها در ایالت نیومکزیکو آمریکا هشدار داده‌اند که شمار لاشه پرندگان مهاجر تلف شده در چند روز اخیر بشدت افزایش یافته است.

دانشمندان می‌گویند شمار واقعی پرندگانی که در ایالت‌های جنوب غربی آمریکا به ویژه نیومکزیکو از ماه اوت تا کنون تلف شده‌اند ممکن است به «میلیون‌ها» برسد.

پرفسور مارتا دسموند، استاد دانشگاه ایالت نیومکزیکو به رسانه‌های محلی گفته علت این مرگ و میر گسترده در میان پرندگان در این فصل هنوز یک راز است اما دود و خاکستر ناشی از آتش‌سوزی‌ها در کالیفرنیا و دیگر ایالات غربی و یا سرد شدن زود هنگام در ایالت‌هایی چون کلورادو می‌تواند به این پدیده مرتبط باشد.

در چند سال اخیر، دانشمندان بارها از کاهش چشمگیر جمعیت پرندگان در آمریکای شمالی گزارش داده‌اند.

در یک گزارش جامع هم دانشمندان تخمین زده بودند که ظرف نیم قرن گذشته از جمعیت پرندگان 3 میلیارد قطعه کاسته شده است.

زیست شناسان در نیومکزیکو از مردم خواسته‌اند که در صورت مشاهده لاشه پرندگان آن را به مراکز دانشگاهی و زیست محیطی گزارش کنند تا تحقیق درباره علت مرگ آنها صورت گیرد.

همزمان شاهدان عینی در نیومکزیکو که در جنوب غربی آمریکا واقع شده می‌گویند چند گونه پرنده مهاجر مانند گنجشک، کبودمرغ (از تیره توکایان) و چرخ‌ریسکیان (نوعی گنجشک زرد) را دیده‌اند که قبل از تلف شدن رفتاری عجیب و غریب داشته‌اند.

پروفسور دسموند به یک شبکه محلی گفته: «ویران‌کننده است. من به عمرم چنین چیز وحشتناکی ندیده بودم.» او استاد دانشگاه ایالتی نیومکزیکو و از مقام‌های اداره شیلات و حیات وحش این ایالت است.

همزمان در ایالت‌های مجاور نیومکزیکو، یعنی آریزونا، کلورادو و تگزاس هم گزارش‌های مشابهی از افزایش مرگ و میر پرندگان منتشر شده است.

دانشمندان می‌گویند دود ناشی از آتش‌سوزی‌های گسترده در کرانه غربی آمریکا که تاکنون حدود 3 میلیون هکتار از اراضی سه ایالت کالیفرنیا، واشنگتن و اورگان را سوزانده، بر دستگاه تنفسی پرندگان تاثیر می‌گذارد و ذرات سمی معلق در خاکستر ناشی از این آتش‌سوزی‌ها علاوه بر تخریب ریه پرندگان، ممکن است منجر به تغییر اجباری مسیر مهاجرت‌های فصلی آنها شود.

ر همین حال، بارش برف‌های اخیر در ایالت کوهستانی کلورادو هم ممکن است مسئول بخشی از این مرگ و میرهای گسترده بوده باشد.

زیست شناسانی چون پروفسور دسموند بر این باورند که برای پیدا کردن علت اصلی باید لاشه پرندگان در آزمایشگاه‌ها بررسی شود.

روز جمعه گذشته، اداره جنگل‌داری شهر سنتافه در نیومکزیکو با صدور اطلاعیه‌ای از مردم خواست برای کمک به مطالعات زیست‌شناسان و پیدا کردن علت مرگ ناگهانی و جمعی پرندگان با مقام‌ها و مراکز تحقیقاتی همکاری کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید