بازرسان سازمان ملل رئیس جمهوری ونزوئلا را به جنایت علیه بشریت متهم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا از سوی بازرسان سازمان ملل به جنایت علیه بشریت متهم شد.

در بیانیه‌ انتشار یافته از سوی کمیسیون تحقیق بین‌المللی در ژنو آمده است که «دلایل موجهی مبنی بر نقض گسترده و برنامه‌ریزی‌شده حقوق بشر از سوی مقامات و نیروهای امنیتی ونزوئلا از سال 2014 وجود دارد».
دولت ونزوئلا این اتهامات را رد کرده است.

بازرسان سازمان ملل بیش از هر چیز دولت ونزوئلا را به «اعدام‌های فراقانونی و استفاده سیستماتیک از شکنجه» متهم کرده‌اند.

مارتا والیناس، رئیس این کیسیون تاکید دارد صرفا سخن از موارد معدود نیست بلکه «جنایت برنامه‌ریزی‌شده با آگاهی یا حمایت مستقیم» از سوی بالاترین اعضای حکومت، مطرح می باشد.

بازرسان دلایل موجهی برای پذیرش این موضوع دارند که «رئیس جمهوری در کنار وزرای کشور و دفاع ، دستور این جنایات را صادر کرده یا در اجرای آنها سهیم بوده‌اند».

این بازرسان خواستار تحقیقات «مستقل، فراحزبی و شفاف» دراین مورد و نیز «جبران کامل خسارات» قربانیان شده‌اند. آنها همچنین به دادگاه بین‌المللی کیفری توصیه کرده‌اند که علیه کسانی که نامشان در این گزارش آمده، دست به اقدام قانونی بزنند.

کمیته سه‌نفره بازرسی موفق به سفر به ونزوئلا برای انجام تحقیقات نشد اما 274 مصاحبه با قربانیان، شاهدان و مقامات سابق ونزوئلا انجام داده و مدارک محرمانه و اسناد دادگاه را بررسی کرده است.

این کمیسیون که یک سال پیش از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل تشکیل شد، بیش از دو هزار و 500 رویداد را بررسی کرده است که در آنها حدود 5 هزار نفر توسط نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

تکذیب اتهامات از سوی دولت

دولت ونزوئلا از زبان وزیر أمور خارجه خود، تمامی اتهامات را در یک توییت رد کرده و گزارش سازمان ملل را «سرتاسر غیر واقعی« دانسته است. او گفته است که این گزارش «از راه دور و بدون رعایت دقیق أصول» از سوی «هیئتی ناشناس» تهیه شده که «مخالف ونزوئلا است و توسط دولت‌های مطیع واشنگتن کنترل می‌شود».

گفتنی است مادورو از سال‌ها پیش علیرغم اعتراضات گسترده و وضعیت بد اقتصادی در این کشور آمریکای جنوبی در قدرت است. او که به لحاظ سیاسی یک چپ گراست، بیش از همه از پشتیبانی ارتش و نیز کشورهای روسیه و چین برخوردار است.

60 کشور از جمله آمریکا و آلمان، خوان گوایدو رئیس پارلمان ونزوئلا را به عنوان رئیس‌جمهوری این کشور برسمیت می‌شناسند. گوایدو در ژانویه 2019 خود را به عنوان رئیس دولت گذار معرفی کرد و از آن زمان جنگ قدرت سختی بین این دو در جریان است.

پس از انتشار گزارش سازمان ملل، گوایدو از ارتش ونزوئلا خواست تا به مخالفان دولت ملحق شود. او گفته است: «ارتش از یک جنایتکار حمایت می‌کند. حالا باید تصمیم بگیرد که می‌خواهند در کدام طرف بایستد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید