بریتانیا: باید جلوی دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را بگیریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دومنیک راب وزیر خارجه بریتانیا بر ضرورت بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای تاکید کرد.

وزیر خارجه بریتانیا درتوئیتی نوشت که در خصوص لزوم بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای با مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت و گو کرده است.

وی افزود: «ما در خصوص تازه ترین رویدادهای روند صلح در خاورمیانه و همچنین حمایت از پیشرفت در خصوص ساخت واکسن کرونا صبحت کردیم».

سخنان راب در پی صدور بیانیه مشترک بریتانیا، آلمان و فرانسه و فراخوان ایران به پای بندی همه جانبه به تعهدات برجامی خود و حفظ آن مطرح گردید.

در این بیانیه تاکید شده است که عدم پایبندی ایران به این تعهدات برجامی، موضوعی نگران کننده بوده و زیان های خطر ناکی را متوجه توافق ممنوعیت گسترش سلاح‌های هسته‌ای می‌سازد.

این سه کشور مراتب نگرانی عمیق خود را در خصوص اعلام تاسیس ساختمانی برای تولید سانتریفوژهای پیشرفته در نزدیکی راکتور نطنز از سوی ایران اعلام داشتند و از تهران خواستند تا تولید این دستگاه را متوقف سازد.

این در حالی است که آژانس جهانی انرژی هسته ای روز سه‌شنبه 15 سپتامبر اعلام کرد که ایران از سقف مجاز دربرجام برای داشتن ذخیره اورانیوم غنی شده تجاوزز کرده و میزان ذخیره این ماده در ایران اکنون 10 برابر حد مجاز است.

آژانس تاکید دارد که هنوز در حال اجرای تحقیقات در مورد مواد و فعالیت‌های غیر علنی ایران است. رفائل گروسی مدیر آژانس جهانی هسته ای در آغاز نشست شورای حکام در وین گفت: «آژانس همچنان در حال اجرای تحقیثقات پیرامون مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده ایران است».

به گفته وی اقدامات آژانس در خصوص حصول اطمینان نسبت به عدم تبدیل مواد هسته‌ای اعلام شده از سوی ایران به موجب برجام ادامه دارد.

وی افزود: «ما همچنان در حال تجزیه و تحلیل نمونه هایی هستیم که بازرسان ما از یکی از دو مرکزی که چند هفته پیش درمورد بازرسی آن با ایران توافق کردیم. دسترسی به مرکز دوم در اینده ای نزدیک در همین ماه امکان پذیر خواهد بود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید