آمریکا خواهان فعال شدن مکانیزم ماشه و روحانی وعده شکست آمریکا را سر می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که مسئولان آمریکایی سخن از تحریم های بین المللی علیه ایران در قالب فعال شدن «مکانیزم ماشه» در هفته آینده و مشخصا 20 سپتامبر جاری را به میان آورده اند، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران گفته است که آمریکا در فعال سازی این مکانیزم ناکام خواهد شد.

به گزارش ایسنا روحانی در جلسه چهارشنبه 16 سپتامبر با اشاره به نزدیک شدن زمان نهایی فعال سازی «مکانیزم ماشه» گفت که شنبه و یکشنبه آینده روز پیروزی ملت ایران خواهد بود.

بر أساس «مکانیزم ماشه» که آمریکا در ماه گذشته آن را فعال ساخت، تمامی تحریم های سازمان ملل به موجب قطعنامه 2231 شورای امنیت صادره پس از برجام در سال 2015، باز خواهند گشت.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا ماه گذشته در پی عدم موافقت شورای امنیت با تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، اعلام کرد که آمریکا ظرف 30 روز تمامی تحریم های سازمان ملل علیه ایران را بعد از 20 سپتامبر آغاز خواهد کرد.
پمپئو تاکید کرده بود که آمریکا از شورای امنیت خواست به دلیل نقض تعهدات مربوط به قطعنامه 2231 از سوی تهران، مانیزم ماشه را علیه ایران فعال کند.

این در حالی است مه ایران، روسیه و چین می گویند که واشنگتن به دلیل خروج از برجام در سال 2018، حق استفاده از مکانیزم ماشه را ندارد.

سفیر نیجر در سازمان ملل که ریاست ادواری شورای امنیت را بر عهده دارد، در خصوص درخواست آمریکا برای فعال سازی مکانیزم ماشه، از هر گونه اظهار نظر خوداری نمود.

این درحالی است که کشورهای اروپایی خواهان حفظ برجام و حل مشکلات موجود با ایران درچارچوب مکانیزم حل و فصل پیش بینی شده در برجام هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size