انتقاد پمپئو از پاریس بخاطر تروریستی قلمداد نکردن حزب الله

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا د رنوشتار خود در روزنامه فرانسوی «لوفیگارو» این پرسش را مطرح ساخت که آیا فرانسه برای ایستادن در کنار آکریکا برای مقابله با ایران و بر قراری صلح و ثبالت منطقه ای از آمادگی لازم برخوردار است؟

پمپئو افزود که ایران پس از برجام مبادرت به حمایت از حوثی‌ها در یمن کرد و تاسیسات نفتی سعود را هدف موشک‌های خود قرار داد و روند دریانوردی در خلیج را یا اشکال مواجه ساخت و تهدید کرد.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه این مقاله یادآوری کرد که فرانسه هنوز هم با در نظر گرفتن شبه نظامیان حزب‌الله به عنوان یک سازمان تروریستی آن گونه که کشورهای اروپایی اقدام کردند، مخالفت کرده و به جای آن خود را فریب می‌دهد که حزب الله دو شاخته سیاسی و نظامی دارد.

پمپئو یکشنبه 13 سپتامبر نیز اعلام داشت که این کشور همچنان به فراخوان اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی برای تروریستی قلمداد کردن حزب‌الله یا ممنوعیت کامل آن ادامه می‌دهد.

او در بیانیه‌ای که سایت وزارت خارجه آمریکا نشر کرد، عنوان نمود که آمریکا از اقدام جمهوری صربستان در تروریستی قلمداد کردن حزب‌الله استقبال می‌کند.

وی افزود: «اعلام تروریستی قلمداد کردن حزب‌الله از سوی صربستان گام مهم دیگری در چالش با توان این گروه تحت الحمایه ایران برای فعالیت در اروپا است.»

به گفته پمپئو حزب‌الله به طراحی حملات تروریستی و خریداری فناوری‌های نظامی و جمع‌آوری پول در اروپا ادامه داده‌است.

وزیر خارجه آمریکا گفت که این کشور همچنان از اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی می‌خواهد تا به این حقیقت اذعان کنند که حزب‌الله تماماً یک «سازمان تروریستی» است و تفاوتی میان شاخه نظامی و سیاسی آن قائل نشوند.

وزارت خارجه آمریکا از تمامی کشورها خواست تا اقدامات لازم برای ممانعت از حزب‌الله در ادامه فعالیت‌های خود و و متوقف کردن نمایندگان و حامیان آن درداخل و خارج لبنان را به عمل درآورند.

تحریم علیه حامیان حزب‌الله

واشینگتن هفته گذشته اعمال تحریم‌ها علیه دو وزیر پیشین لبنانی به خاطر حمایت آنها از حزب‌الله و دست داشتن در فساد را اعلام کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه‌ای تأکید کرد این تحریم‌ها شامل یوسف فنیانوس و علی حسن خلیل دو وزیر پیشین دولت لبنان به خاطر حمایت از حزب‌الله و دست داشتن در فساد می‌شود.

به گفته خزانه داری آمریکا یوسف فنیانوس وزیر أمور عمومی و علی حسن خلیل وزیر دارایی هنوز هم برغم خروج از کابینه، فعال هستند.

تحریم‌های آمریکا علیه این دو وزیر شامل مصادره دارایی‌ها و املاک آنها می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید