پمپئو: ما از حفاری‌های ترکیه در شرق مدیترانه نگرانیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با ابراز نگرانی از حفاری‌های ترکیه در شرق مدیترانه تاکید کرد که این گونه تنش‌ها در منطقه هرگز نمی‌تواند راه حلی برای مشکلات شرق مدیترانه را به ارمغان بیاورد.

او پس از ملاقات با نیکوس اناستاسیاس رئیس جمهوری قبرس در نیکوزیا افزود که ترامپ با اردوغان همتای ترک خود و نخست وزیر یونان درمورد تنش‌های فزاینده این منطقه گفت و گو کرده است.

وزیر خارجه آمریکا بر ضرورت وجود توافق بر سر مسائل دریایی تاکید ورزیده و اعلام داشت که از راه‌حل دیپلماتیک حمایت می‌کند.

در جریان این دیدار، یادداشت تفاهم در خصوص تاسیس مرکز آموزش امنیت دریایی در بندر لارنکا در قبرس اعلام گردید.

هشدار اروپا به ترکیه

پیشتر 7 کشور اروپایی مشرف بر مدیترانه در پایان نشست خود در مورد اوضاع جاری در شرق مدیترانه تاکید کرده بودند که آماده اعمال تحریم ها بر ترکیه در صورت دست برنداشتن از «اقدامات یک جانیه گرایانه» درمنطقه هستند.این 7 کشور عضو گروه «مید 7» در بیانیه پایانی این نشست که پنجشنبه گذشته در جزیره فرانسوی کورسیکا برگزارگردید، حمایت کامل و همبستگی خود با یونان و قبرس در برابر تجاوز کاری‌های پیاپی علیه حاکمیت و حقوق ملی و اقدامات تنش آفرینانه ترکیه را اعلام داشتند.

کشورهای مزبور خواهان احترام به قوانین بین المللی بویژه قانون دریانوردی جهانی شده و حل و فصل منازعه‌ها از طریق گفت‌وگو و مذاکره را خاطر نشان کردند. رهبران این 7 کشور از تلاش‌های میانجیگرانه اتحادیه اروپا و آلمان در راستای از سر گیری گفت و گو میان یونان و ترکیه پیرامون مسائل شرق مدیترانه قدردانی کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size