رزمآیش های ترکیه درنزدیکی سواحل قبرس برغم هشدار اروپا درمورد اعمال تحریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ترکیه اعلام کرد که رزمآیش های دریایی را در نزدکی سواحل قبرس در فاصله شنبه و دوشنبه آینده برغم تهدیدهای اتحادیه اروپا در مورد اعمال تحریم ها علیه خود به مورد اجرا می گذارد.

اختلافات میان ترکیه با یونان و قبرس در خصوص منابع هیدروکربنی و نفوذ دریایی در شرق مدیرانه بالا گرفته که نگرانی در مورد افزایش دامنه این منازعه را شدت بخشیده است.

ترکیه جمعه 11 سپتامبر در پیامی به روی سیستم ناوبری دریایی بین المللی «نافتکس» عنوان کرد که رزمآیش هایی برای تمرین قدرت آتش در نزدیکی ساحل صدر اعظم کوی در شمال قبرس انجام خواهد شد.

این اعلام از سوی ترکیه در پی هشدار رهبران کشورهای جنوب اروپا درپنجشنبه گذشته در این خصوص است که این کشورها آماده اعمال مجازات های اتحادیه اروپا علیه ترکیه در صورت شانه خالی کردن آنکارا از اجرای گفت و گو هستند و بررسی مجدد این موضوع در نشست سران اتحادیه اروپا در 24 و 25 سپتامبر جاری صورت خواهد گرفت.

دامنه این اختلافات در 10 سپتامبر با اقدام ترکیه در ارسال کشتی کاوشگر عروج ریس و ناوهای جنگی به قلمرو دریایی بالا گرفت که یونان مدعی حاکمیت بر آن است و آنکارا نیز این بخش را متعلق به خود قلمداد می کند.
ترکیه اقدامات تحریک آمیز در شرق مدیترانه را افزایش می دهد

یونان نیز در واکنش خود رزم آیش های دریایی را به همراه چند کشور اروپایی در کنار امارات در نزدیکی منطقه رزمآیش ترکیه به مورد اجرا گذاشت که در محدوده کوچکتر در حد فاصل قبرس و جزیره کرت انجام گرفت.

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه پنجشنبه گذشته گفت که ترکیه، بازی خطرناکی را برای اعمال کنترل و دست اندازی بر آب های شرق مدیترانه آغاز کرده اما کشورهای حوزه مدیترانه موضع یکپارچه ای دارند و آنکارا باید از حفاری های نفتی و گازی در مدیترانه دست بردارد.

ماکرون درگفته هایش خاطر نشان کرده بود:« ما باید برخوردی قاطعانه با اردوغان داشته باشیم و آنکارا باید به حاکمیت اروپا و قانون بین المللی احترام بگذارد».

روابط ترکیه و اتحادیه اروپا به دلایل مختلفی دچار تنش شد و موضوع حفاری نفت و گاز در دریای مدیترانه یکی از آنهاست و ترکیه در این زمینه با آتن و قبرس که دو عضو اتحادیه اروپا هستند در این زمینه دچار اختلاف شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید