بازپخش جنون‌آسای ویدئوی خودکشی با اسلحه و تلاش تیک تاک برای توقف آن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پلاتفرم تیک تاک به شدت در تلاش است تا از بازپخش جنون‌آسای کلیپی از سوی کاربران خود جلوگیری کند که در آن مردی با طپانچه به خودش شلیک می‌کند.

تیک تاک در این راستا حساب کاربری کلیه کسانی که این کلیپ را آپلود کنند، مسدود می‌کند.

این کلیپ آزاردهند بار دیگر آتش مجادله بر سر اقدامات پلاتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی را تیزتر کرد که مطالب استرس‌آور یا مشوق خودکشی، خشونت یا تنفر را پخش و نشر می‌کنند.

در این راستا، این نرم‌افزار مشهور چینی، سه‌شنبه 8 سپتامبرتاکید کرد که کلیپ خودکشی، اساسا در اواخر اوت گذشته از طریق فیسبوک پخش شده بود و در دیگر پلاتفرم‌ها نیز بازپخش شد.

ریش خاکستری و موهای بلند

زمانی که کاربران تیک تاک در جریان این کلیپ قرار گرفتند، بسیاری از مضمون‌سازان شروع به پخش کلیپ‌هایی کردند که فالوورهای خود را از جستجوی تصویر مردی بر حذر می‌داشت که با ریش خاکستری و موهای بلند در پشت میز کار خود نشسته است.

مضمون‌سازان دیگر نیز از ناراحت‌کننده‌ترین بخش این ویدئو صحبت کردند که در داخل تصویری غیر آزاردهنده، پنهان شده بود.

مسدود کردن حساب‌های کاربری تبلیغ‌کننده برای این کلیپ

سخنگوی پلاتفرم تیک تاک گفت: «سیستم‌های ما به شکل خودکار این کلیپ‌ها را رصد کرده و موارد نقض سیاست‌های محتوایی ما را گزارش دادند زیرا این کلیپ، صحنه خودکشی یا ستایش و تبلیغ آن را نشان می‌دهد.»

او افزود: «ما حساب‌های کاربری را که می‌کوشند این‌گونه صحنه‌ها را بارها و بارها آپلود کنند، مسدود می‌کنیم. ما از اعضای جامعه خود سپاسگزاریم که این محتوا را گزارش داده و به دیگران از بابت مشاهده یا همکنشی با آن یا مشارکت در بازپخش آن در دیگر پلاتفرم‌ها در احترام این شخص و خانواده‌اش، هشدار دادند.

این دست از صحنه‌ها تصویربرداری شده، پیشتر در دیگر سایت‌ها از جمله فیسبوک و اینستاگرام نمایش داده شده‌اند.

با توجه به این که کلیپ‌های تیک تاک در یک خلاصه‌بندی کلی موسوم به «فور یو» نمایش داده می‌شود که به وسیله کاربران ورق زده می‌شود، پرهیز ازمشاهده این صحنه‌ها دشوار می‌باشد.

این امر بیانگر چرایی تلاش مجموعه تیک تاک برای هشداردهی شدید به دیگران در خصوص تصاویر موجود در این ویدئو است.
این هشدارها در اینستاگرام نیز مشاهده شده که ویدئوی مزبور در آن دست به دست شده و برخی از پدران در سایت‌هایی همچون توئیتر به فرزندانشان در مورد مشاهده این ویدئو شروع به هشداردهی کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید