وزیر دفاع بریتانیا: در مقابل تهدیدات ایران دوشادوش سعودی ایستاده‌ایم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بن والاس وزیر دفاع بریتانیا در گفتگو با العربیه گفت که روابط بین دو کشور بریتانیا و پادشاهی عربی سعود یکی از طولانی‌ترین و عمیق‌ترین روابط منطقه است و برای کشورش حفاظت از امنیت سعودی در مقابل حملات و تهدیدات ایران و حوثی‌ها بسیار حائز اهمیت است.

او در این گفتگوی تلویزیونی تاکید کرد که روابط امنیتی بریتانیا با پادشاهی عربی سعودی یکی از طولانی‌ترین و قدیمی‌ترین روابط در منطقه است و دیربازتر از هر رابطه‌ای با همپیمانان غربی است.

او گفت: «ما حدود 100 است که در حوزه‌های متعددی بین بریتانیا و سعودی، همیشه دوشادوش هم ایستاده‌ایم. ما از دیرباز با هم رابطه عمیقی داریم و این رابطه محدود به فروش تسلیحات و همکاری‌های دفاعی نیست.»

وزیر دفاع بریتانیا درباره ماهیت رابطه لندن و ریاض توضیح داد: «رابطه به طور اساسی به کار ما ارتباط دارد و ما در حفاظت از امنیت سعودی همکاری می‌کنیم، چه در مقابل پهپادهای حوثی و چه در مقابل، موشک‌های کروز و حتی در مقابل تهدیدات ایران. حفاظت از این موضوع (امنیت سعودی) برای منطقه بسیار مهم است.»

بن والاس درباره اقدامات ایران در منطقه و اهداف آن گفت: « ایرانی‌ها همیشه جنگ‌های الکترونیک را به کار گرفته تا جریان دریانوردی و منافع سعودی و امارات را تهدید کنند و ما باید در رویارویی با این خطر همکاری کنیم. محافظت از تنگه هرمز و اقتصاد کشورهای خلیج عربی، نه تنها برای بریتانیا بلکه برای همه منطقه مهم است.»

او تاکید کرد که کشورش در مقابل این تهدیدات در کنار سعودی خواهد ایستاد و گفت: «ما این کار را خواهیم کرد.

از چند هفته پیش در وزارت دفاع اعلام کردیم که تجارت خود با سعودی را در زمینه دفاع هوایی سر می‌گیریم. این برای بریتانیا تنها یک موضوع تجاری نیست، بلکه یک همکاری همه‌جانبه است.»

والاس درباره گستره و نوع این همکاری‌ها هم توضیح داد و گفت: «شرکت‌های بریتانیایی سازنده سامانه‌های دفاع هوایی در کنار سعودی در این زمینه کار می‌کنند تا این تجهیزات را تولید کنند. این یک همکاری واقعی در زمینه دفاع هوایی است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید