كارشناسان هسته‌ای: ایران تنها 3 ماه و نیم با ساخت سلاح اتمی فاصله دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مقامات آمریکایی می‌گویند که ایالات متحده شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهد ایران در حال ذخیره‌سازی اورانیوم غنی‌شده به عنوان ماده اصلی در ساخت سلاح هسته‌ای است.

به گزارش وبسایت آمریکایی متخصص در زمینه امنیت ملی «واشینگتن فری بیکن» (The Washington Free Beacon)، این اقدام ایران «نقض مستقیم محدودیت‌های بین‌المللی در استفاده از مواد لازم برای شکافت هسته‌ای یا فیژن» است، به‌طوری‌که کارشناسان هسته‌ای پیش‌بینی می‌کنند که ایران در حال حاضر تنها به 3.5 ماه وقت نیاز دارد تا بتواند روند «شکافت هسته‌ای» را به اتمام برساند، این فاصله زمانی نشان می‌دهد که این کشور تا چه اندازه به فناوری و مواد مورد نیاز برای ساخت سلاح هسته‌ای نزدیک شده است.

بر اساس گزارش «واشنگتن فری بیکن»، ایران اکنون نیز، مواد مورد نیاز برای ساخت دو بمب هسته‌ای جداگانه را در اختیار داد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز جمعه گذشته، فاش ساخت که ایران ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود را تقریباً دو برابر کرده است و این امر به نگرانی‌ها نسبت به گام برداشتن بی‌وقفه این کشور به سوی ساخت سلاح هسته‌ای دامن زده است. ایران به آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای اجازه دسترسی به چندین سایت هسته‌ای مورد مناقشه که قبلاً بازدید از آنها برای آژانس ممنوع بوده را داده است. ایالات متحده و دیگر اعضای سازمان ملل متحد نیز در جریان گزارش آژانس درباره فعالیت‌های هسته‌ای تهران گذاشته شده‌اند.

به نظر می‌رسد، آژانس دریافته که ایران تلاش دیگری برای نقض محدودیت‌های مورد اشاره در توافقنامه هسته‌ای که میزان اورانیومی را که تهران می‌تواند غنی‌سازی و در کشور نگهدارد، مشخص کرده، در پیش گرفته است.

ایران همچنین برخلاف تصمیمات سازمان ملل در حال ساخت موشک‌های بالستیک پیشرفته است. در چنین شرایطی این احتمال وجود دارد که افشای خطر غنی‌سازی اورانیوم، عاملی جدید برای قوت بخشیدن به تلاش‌های دولت ترامپ جهت اعمال مجدد بسته‌های تازه تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران شود.

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا، در گفت‌وگو با «واشنگتن فری بیکن»، گفت که گزارش آژانس انرژی هسته‌ای نشان دهنده نقض خطرناک تعهدات ایران در توافق‌نامه هسته‌ای است که ایالات متحده را وادار به اتخاذ اقدامات قاطع برای ازسرگیری تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران» کرد. این مقام گفت شواهدی قطعی مبنی بر نقض تعهدات ایران در توافق هسته‌ای وجود دارد.

به گفته یک گروه ناظر هسته‌‌ای به نام «انستیتوی علم و امنیت بین‌المللی» که از نزدیک، بازرسی‌های آژانس انرژی هسته‌ای بین المللی را زیر نظر داد، در حال حاضر ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران از «10 برابر حد نصاب تعیین شده در [توافق هسته ای]» فراتر رفته است.

این گروه ناظر می‌گوید، «زمان پیش‌بنی شده برای اقدام ایران به نقض توافقنامه، از ماه سپتامبر 2020 به مدت 3.5 ماه (برای ساخت بمب اتم) کوتاه است»، کما اینکه تحول تازه‌ای در این زمینه وجود دارد، مبنی بر این‌که ایران ممکن است به اندازه کافی اورانیوم با نسبت غنی‌سازی کمتری در دست داشته باشد که می تواند از آن نیز برای تولید سلاح هسته‌ای دوم، سریع‌تر از سلاح اول استفاده کند، به این ترتیب ایران در مجموع به حداکثر 5.5 ماه برای تولید بمب نیاز دارد. این گروه روز جمعه یادآور شد که اورانیوم مورد استفاده در ساخت دو سلاح هسته‌ای به کار خواهد رفت.

مقام مسئول در وزارت امور خارجه آمریکا گفت که دولت ترامپ تا زمانی که ایران را وادار به دست کشیدن از تلاش برای به دست آوردن سلاح هسته‌ای نکرده به فشارهای خود بر تهران ادامه می‌دهد.

او بیان کرد که هیچ دلیلی برای گسترش برنامه هسته‌ای ایران به جز در پیش گرفتن رویکرد همیشگی «لبه پرتگاه» از سوی این کشور وجود ندارد.

این مقام آمریکی در ادامه اضافه کرد: «ما به فشار حداكثری علیه رژیم ایران برای ممانعت از فعالیت‌های بی‌ثبات‌كننده و انجام مذاكره در باره توافق‌نامه‌ای جامع ادامه خواهیم داد. به همین دلیل ماه گذشته اقدامات قاطعی برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران اتخاذ کردیم».

در راستای فشارهای ایالات متحده در سازمان ملل، دولت ترامپ تلاش کرده است تا تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را که براساس توافق هسته‌ای 2015 لغو شده بود، مجدداً اعمال کند، اما موفقیت این تلاش‌ها با توجه به مخالفت قدرت‌های اروپایی و همچنین روسیه و چین همچنان نامشخص است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید