هشدار آمریکا به چین روسیه و ایران در مورد دخالت در انتخابات ریاست جمهوری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در کنفرانس خبری جمعه 4 سپتامبر چین، روسیه و ایران را به برنامه‌ریزی برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا متهم کرد و به آنها هشدار داد.

به گزارش رویترز اوبراین گفت واشنگتن باخبر است که پکن در میان تمام کشورهای جهان گسترده‌ترین برنامه برای تاثیری‌گذاری در انتخابات سوم نوامبر را دارد و فعال‌ترین نقش در این زمینه را بر عهده گرفته است.

او می‌گوید پس از چین که جامع‌ترین برنامه برای دخالت در سیاست داخلی آمریکا را دارد، کشورهای روسیه و ایران قرار دارند.

نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده پیش از این اعلام کرده‌اند که روسیه در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016 اقداماتی انجام داده که هدف آن کمک به پیروزی دونالد ترامپ، کاندیدای حزب جمهوری‌خواهان ارزیابی می‌شود.

روسیه همواره دخالت در انتخابات ریاست جمهوری چهار سال پیش آمریکا را رد کرده است. نهادهای اطلاعاتی آمریکا همچنین از تلاش هکرها برای تاثیرگذاری در نتیجه انتخابات امسال خبر داده‌اند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید واشنگتن برای چین، روسیه، ایران و برخی کشورهای دیگر که نامشان را فاش نمی‌کند به صراحت روشن کرده که هر گونه تلاش برای دخالت در انتخابات آمریکا برای آنها "پیامدهای خارق‌العاده‌ای" خواهد داشت.

موضوع دخالت روسیه برای تاثیرگذاری بر نتیجه انتخابات نوامبر 2016 از طریق شبکه‌های اجتماعی، به خصوص فیسبوک موضوعی پرمناقشه و دامنه‌دار است.

فیسبوک و شبکه اجتماعی توئیتر چهار روز پیش اعلام کردند ده‌ها حساب کاربری مرتبط با دولت روسیه را به ظن دروغ‌پراکنی به قصد دخالت در روند انتخابات سوم نوامبر 2020 آمریکا حذف کرده‌اند.

چین تهدیدی بزرگ‌تر از روسیه؟

با این حال رویترز گزارش داده که ویلیام بار، دادستان کل منصوب دونالد ترامپ 3سپتامبر گفته به باور او در زمینه تاثیرگذاری بر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده چین «تهدیدی به مراتب بزرگ‌تر» از روسیه است.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید ماه پیش گفته بود آمریکا شواهدی از حمله سایبری هکرهای چینی به زیرساخت‌های انتخاباتی ایالات متحده در اختیار دارد اما درباره این شواهد توضیح بیشتری نداد. چین بارها ادعاهای آمریکا در این زمینه را تکذیب کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید