ابراز نگرانی واشنگتن در پی حادثه تصادف نیروهای آمریکایی و روسی در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی حادثه تصادف چند روز پیش میان خودروهای واحدهای گشت نظامی روسی و آمریکایی در خاک سوریه، واشنگتن جمعه 4 سپتامبر 2020 درباره آن حادثه خطاب به مسکو ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی آمریکا در این‌باره اظهار داشت که ایالات متحده آمریکا خطاب به روسیه درباره حادثه تصادف میان خودروهای نظامی دو کشور در سوریه که منجر به مجروح شدن چند تن از سربازان آمریکایی شده، ابراز نگرانی کرده است.

اوبراین جمعه در کنفرانسی خبری در کاخ سفید گفت:« با وضوح شدید پیام به آنها (روسیه) ابلاغ شد… این امر در سطح مناسبی انجام شده است».

دو مقام مسئول آمریکایی چند روز پیش تاکید کردند که تعداد اندکی از سربازان آمریکایی در حادثه تصادف با نیروهای روسی در سوریه مجروح شدند.

یکی از مسئولان آمریکایی که خواست نامش فاش نشود گفت که مجروحیت‌ها میان نیروهای آمریکایی در اثر تصادف بوده و هیچ‌گونه تبادل آتشی میان نیروهای دو کشور اتفاق نیفتاده است

یک مقام آمریکایی دیگر نیز اظهار داشت که حادثه تصادف این هفته در شمال شرق سوریه به وقوع پیوسته و باعث مجروحیت‌های سبکی در میان نیروهای آمریکایی شده است.

زمان وقوع حادثه تصادف، پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا و ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا که نظارت بر نیروهای آمریکایی در منطقه را بر عهده دارند اما هیچ‌گونه توضیحی درباره جزئیات این حادثه ارائه نداند.

علی‌رغم این‌که این گونه حوادث و برخوردهای میان نیروهای آمریکایی و روسی حوادث نادری نیست، این واقعه اما خطرهای ناشی از حضور نیروهای دو کشور در نزدیکی یکدیگر در شمال سوریه و احتمال بروز هر گونه تنش و رویارویی میان آنها را آشکار می‌کند.

از سویی جان الیوت سخنگوی شورای امنیت ملی در کاخ سفید گفت که حادثه تصادف میان نیروهای آمریکایی و روسی در 25 اوت در شمال شرق سوریه به وقوع پیوسته است.

او افزود که « برای عدم ایجاد تنش‌، واحد گشت ائتلاف منطقه را ترک کرده است». او گفت:«ائتلاف بین‌المللی یا ایالات متحده آمریکا برای تنش‌‌ با هر نیروهای نظامی هر کشوری تلاش نمی‌کند، اما نیروهای آمریکایی همواره حق اصیل‌شان در تعهد به دفاع از خود علیه هر گونه اقدامات خصمانه را برای خود محفوظ می‌دارند».

پیش‌تر ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که خودروهای نظامی روسیه را با حمایت دو بالگرد نظامی در حالی نشان می‌دهد که به شیوه خطرناکی به خودروهای نظامی زرهی نیروهای آمریکایی نزدیک شده‌اند. هنوز منبع این ویدیوها مشخص نشده است.

ارتش آمریکا گفت که ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ایالات متحده چهارشنبه 2 سپتامبر 2020 با همتای روسی‌اش در‌باره این حادثه گفتگو کرده، اما جزئیات بیشتری در‌باره این گفتگوها ارائه نداد.

ارتش آمریکا هنوز درباره مجروحیت‌های وارده به نیروهایش هیچ‌گونه اظهارنظری نکرده اما یکی از سربازان چترباز ماه گذشته در حادثه واژگونی خودروی نظامی‌اش در شرق سوریه کشته شد.

طی سال جاری چندی پیش انتشار ویدیویی دیگر، برخورد میان نیروهای آمریکا و روسی در جاده‌ای در سوریه را نشان می‌دهد.

پس از کاهش شدید نیروهای آمریکایی در شمال سوریه هنوز 500 تن از نیروهای آمریکایی کماکان در شمال این کشور حضور دارند.

آمریکا فرماندهی نیروهای ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش در عراق و سوریه را بر عهده دارد و در این راستا با کشتن ابوبکر البغدادی رهبر گروه داعش توانسته بر عناصر این گروه در اغلب مناطق دو کشور غلبه کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید