یونان مذاکره با ترکیه برای کاهش تنش در شرق دریای مدیترانه را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که یونان پنج‌شنبه 3 سپتامبر 2020 انجام مذاکره با ترکیه برای کاهش تنش‌ها در شرق دریای مدیترانه را تکذیب کرده، ترکیه نیز تاکید کرد که برای انجام هر گونه رزمایش‌ و تمرین‌ نظامی مشترک با روسیه در شرق دریای مدیترانه برنامه‌ریزی نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، در همین راستا وزارت دفاع ترکیه مشارکت در هر گونه رزمایش نظامی با روسیه در شرق دریای مدیترانه را تکذیب کرد.

اخیرا و در پی بالا گرفتن تنش‌های میان ترکیه و فرانسه درباره تحولات شرق دریای مدیترانه، پاریس تنش‌افزایی‌های ترکیه در شرق دریای مدیترانه را محکوم کرده و «متوقف شدن تنش‌ها» را شرط آغاز «گفتگوها» اعلام کرد.

از سویی فلورانس پارلی وزیر دفاع فرانسه تنش‌های کنونی درباره حفاری برای اکتشاف و استخراج گاز در دریای مدیترانه را با «رفتار تنش‌آمیز ترکیه» مرتبط دانست.

ترکیه اما در پی تنش‌هایی با یونان بر سر دسترسی به منابع گاز شرق دریای مدیترانه، از چند روز پیش تمرین‌های نظامی‌اش را در شرق دریای مدیترانه آغاز کرده است.

وزیر دفاع فرانسه در ادامه ترکیه را مخالف وجود مناطق ویژه اقتصادی دانست که درباره حاکمیت دو تا از کشور‌های عضو اتحادیه اروپا یعنی یونان و قبرس بر این مناطق ابراز تردید می‌کند و با اقدامات تنش‌آمیز حق اساسی آزادی کشتیرانی در منطقه را با خطر مواجه ساخته است.

از طرفی علی‌رغم آغاز میانجی‌گری آلمان میان یونان و ترکیه دو عضو پیمان آتلانتیک شمالی، آنکارا اما اعلام کرد تنها در صورتی که آتن «شرطهای از پیش تعیین شده‌ای» قرار ندهد، وارد گفتگوها خواهد شد.

وزیر دفاع فرانسه در راین راستا تاکید کرد که «برای انجام گفتگو‌ها تنش‌ها باید متوقف شود».

فلورانس پارلی در این رابطه اعلام کرد که «حقوق کشتیرانی در آب‌های دریای مدیترانه باید رعایت شوند و نباید بر منابع انرژی و گاز استیلا شود مخصوصا اگر این منابع بنا بر توافق‌های بین‌المللی مورد شناسایی واقع شده باشند».

فرانسه اخیرا در ماه اوت طی دو مرحله تمرین‌های نظامی مشترکی با یونان و قبرس انجام داده که این رویکرد پاریس انتقادهای شدید آنکارا را در پی داشت.

فلورانس پارلی همچنین در پی این تمرین‌های نظامی مشترک با یونان و قبرس در آب‌های دریای مدیترانه، اظهار داشت که رویکرد کشورش در هر صورت بر تنش‌زایی مبتنی نیست و آنچه اکنون انجام داده اقداماتی است که به طور منظم در دریای مدیترانه که مکانی طبیعی برای فرانسه است، انجام می‌دهد».

این اظهارات وزیر دفاع فرانسه پس از آن مطرح می‌شود که امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرد که او در تابستان کنونی و با هدف ایجاد خطوط قرمز موضع قاطعانه‌ای را در قبال اقدامات ترکیه در شرق دریای مدیترانه اتخاذ کرده است زیرا که به گفته او آنکارا تنها به اقدامات عملی و نه به گفتار احترام می‌گذارد».

شایان ذکر است در پی تلاش یونان برای بهره‌برداری از منابع نفت و گاز شرق دریای مدیترانه تنش‌های میان فرانسه و ترکیه در چند ماه گذشته به علت حمایت پاریس از یونان بالا گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید