روسیه: واکسن کرونا را نمی‌فروشیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روسیه روز سه‌شنبه اول سپتامبر 2020 اعلام کرد که واکسن کرونا را به کسی نخواهد فروخت اما تکنولوژی تولید آن را صادر خواهد کرد. این در حالی است که هنوز درباره کارایی واکسن روسی شبهات فراوان وجود دارد.

میخائیل موراشکو وزیر بهداشت روسیه اعلام کرد اولین محموله از واکسن کرونا در ماه سپتامبر تحویل گرفته خواهد شد.

موراشکو در یم نشست خبری به خبرنگاران گفت: «واکسن در ابتدا به کارکنان دو حوزه بهداشت و آموزش داده خواهد شد. استفاده از واکسن به هیچ‌وجه اجباری نخواهد بود.»

روسیه اولین کشوری بود که اعلام کرد واکسنی برای ویروس کووید19 ساخته و ادعا کرد این واکسن در اختیار همگان قرار خواهد گرفت.

رسانه‌های روسیه گزارش کرده‌اند که هم‌اکنون حدود 40 هزار نفر داوطلبانه برای مرحله سوم آزمایش واکسن ثبت‌ناک کرده‌اند. این واکسن که «اسپوتنیک» نامگذاری شده، در ابتدا روی کارکنان مرکز توسعه واکسن‌های روسیه و پس از آن روی سربازان داوطلب امتحان شد. هنوز هیچ آثار جانبی درباره این واکسن گزارش نشده است.

سازمان بهداشت جهانی روز دوشنبه 31 آگوست 2020 تاکید کرد که می‌خواهد کارمندان و دانش‌آموزان به شکل ایمن به محل کار و تحصیل خود بازگردند و از این رو می‌کوشد واکسنی تولید کند که حداقل 50 درصد کارایی داشته باشد.

اگر چه چین و روسیه ادعا کرده‌اند که واکسن کرونا را تولید کرده‌اند ولی دفتر منطقه‌ای خاورمیانه سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه 19 آگوست 2020 در یک نشست خبری اعلام کرد هنوز هیچ واکسنی که معیارهای مناسب را داشته باشد، برای کرونا وجود ندارد.

دکتر رنا الحجه مدیر برنامه‌های سلامت سازمان جهانی بهداشت در خاورمیانه تاکید کرد: «هنوز هیچ واکسنی برای کرونا که معیارهای سازمان جهانی بهداشت را داشته باشد، وجود ندارد، اما تلاش‌های زیادی در سرتاسر جهان برای یافتن واکس کارا و امن در جریان است و سازمان با شرکت‌ها و نهادهای حامی این موضوع در حال همکاری است.

تاکنون 29 واکشن در مرحله آزمایشی وجود دارد و 138 واکسن دیگر هم در مرحله پیش از بررسی‌های بالینی قرار دارند. 9 واکسن هم نتایج امیدبخشی از خود نشان داده‌اند و در حال حاضر در حال گذراندن مراحل آزمایشی دوم و سوم هستند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید