اتریش یک جاسوس ترکیه را دستگیر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کارل نیهامر، وزیر کشور اتریش روز سه‌شنبه اول سپتامبر 2020 اعلام کرد کشورش فردی را که به جاسوسی برای ترکیه اعتراف کرده، بازجویی خواهد کرد و تحقیقات گسترده‌ای درباره فعالیت‌های مشکوک به جاسوسی خواهد کرد و ترکیه نمی‌تواند از این موضوع شانه خالی کند.

نیهامر در یک نشست خبری در وین پایتخت اتریش گفت: «موضوع با نفوذ یک کشور خارجی در اتریش مرتبط است و این موضوع به هیچ وجه قابل قبول نیست.»

پیش از آن فرانتس راف مدیرکل امنیت عمومی اتریش گفت که دلایل واضحی وجود دارد که نشان می‌دهد ترکیه در پی نفوذ در اتریش است. این دلایل پس از تحقیقات گسترده‌ای آشکار شد که پلیس اتریش پس درگیری‌های خشونت‌بار ماه ژوئن میان گروه‌های ترک و کُرد در وین انجام داد.

کارل نیهامر به خبرنگاران گفت یکی از افراد دستگیر شده، کاملا اعتراف کرد که «سازمان اطلاعات ترکیه او را به کار گرفته تا درباره شهروندان ترک و اتریشی‌های ترک‌تبار جاسوسی کرده و درباره آنها اطلاعاتی در اختیار نهادهای امنیتی ترکیه قرار دهد.»

او بدون اینکه جزئیات بیشتری فاش کند، گفت که نهادهای قضایی اتهاماتی در زمینه جاسوسی به این فرد نسبت خواهند داد.

به گفته نیهامر اتریش متوجه شده که بیش از 30 شهروند این کشور بین سال‌های 2018 و 2020 پس از ورود به ترکیه بازداشت شده‌اند و نشانه‌های وجود دارد که سازمان اطلاعات ترکیه در پی به کارگیری این افراد است.

وزیر کشور اتریش تاکید کرد: «جاسوسی برای ترکیه جایی در اتریش ندارد. جایی برای تاثیر ترکیه بر آزادی‌ها و حقوق اساسی در اتریش وجود ندارد. با جدیت با این موضوع مبارزه خواهیم کرد.»

دو هفته پیش الکساندر شالنبرگ، وزیر امور خارجه اتریش با ابراز نگرانی درباره اوضاع شرق دریای مدیترانه، گفت که اتحادیه اروپا باید در سایه تحولات اخیر روابطش با ترکیه را مورد بررسی مجدد قرار دهد.

شالنبرگ در نشست خبری مشترک با همتای آمریکایی‌اش مایک پمپئو به خبرنگاران گفت: «باید بگویم که اتریش درباره اوضاع خطرناکی که به گمان ما پرتنش‌تر خواهد شد، به شدت نگران است.»

وزیر امور خارجه اتریش در ادامه تاکید کرد: «اقداماتی که کشورهای خاصی در شرق دریای مدیترانه انجام می‌دهند باید اتحادیه اروپا را به بررسی مجدد روابطش با ترکیه وادارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید