پس از مناقشه مرزی هند و چین سربازان هندی در چهار ارتفاع راهبردی مستقر شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

یک مسئول بلند پایه دولت هند روز سه‌شنبه 1 سپتامبر اعلام کرد که نیروهای نظامی این کشور پس از خنثی کردن تحرکات مرزی چین کنترل چهار نقطه مرتفع استراتژیک در منطقه هیمالایا را در دست گرفته و در آنها مستقر شده‌اند.

روزنامه گلوبال تایمز نوشت، مقام‌های دهلی‌نو روز دوشنبه اعلام کردند، نیروهای هند اقدامی از سوی نیروهای نظامی چین را برای تصرف و اشغال یک تپه در مرز مورد مناقشه در غرب هیمالیا خنثی کردند.

براساس این گزارش، سخنگوی ارتش چین خواستار عقب‌نشینی نیروهای هندی شد که پکن می‌گوید به صورت غیرقانونی از مرز مشترک دو کشور عبور کردند. وزارت خارجه چین نیز اعلام کرد نیروهای مرزی این کشور از خط واقعی کنترل عبور نکردند.

دهلی‌نو می‌گوید چین آغازگر مناقشات تازه است، ادعایی که پکن آن را رد می‌کند. یک سخنگوی سفارت چین در دهلی‌نو با رد ادعاهای مطرح شده اعلام کرد که نیروهای هندی از مرزی که به صورت «دفاکتو» میان دو کشور تعیین شده عبور کرده و آشکارا دست به «تحریک» زده‌‌اند.

اخیرا نیروهای هندی و سربازان ارتش چین به جهت مناقشه‌ای دیرین بر سر اختلافات مرزی در منطقه لداخ واقع در غرب هیمالایا رو در روی یکدیگر قرار گرفته و طی چند ماه گذشته بارها با یکدیگر درگیر شده‌‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید