مکرون چه نشانی به فیروز خواننده سرشناس لبنانی اهدا کرد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در سفر دوم خود پس از انفجار بندر بیروت به لبنان مستقیما به منزل فیروز، خواننده پرآوازه لبنانی رفت و لژیون دونور بالاترین نشان افتخار فرانسه را به او اهداء کرد.

لژیون دونور نشانی است که 19 می 1802 بنیان گذاشت و تا کنون چهره‌های سرشناس جهانی مفتخر به دریافت آن شده‌اند. عبدالقادر الجزایری، فرمانده نظامی مسلمان که بر ضد نیروهای استعمار فرانسه در الجزایر جنگید، یکی از دریافت‌کنندگان این نشان است.

خورخه لوئیس بورخس نویسنده نامدار آرژانتینی، ژاک روگ رئیس پیشین کمیته بین‌المللی المپیک، سلن دیون خواننده سرشناس کانادایی، حازم ببلاوی اقتصاددان و نخست‌وزیر سابق مصر و آمیتاب باچان ستاره سینمای بالیوود هند از جمله دریافت کنندگان نشان لژیون دونور هستند.

در میان ایرانیان نیز علی امینی نخست‌وزیر پیشین، محمود حسابی فیزیکدان مشهور، شهاب حسینی بازیگر سینما، شهرام ناظری خواننده، شیرین عبادی برنده جایزه نوبل صلح، احمدشاه قاجار آخرین شاه سلسله قاجاری و تعدادی دیگر مفتخر به دریافت لژیون دونور شده‌اند.

نهاد ودیع حداد که با نام هنری فیروز شناخته می‌شود خواننده، بازیگر سینما و تئاتر لبنانی است که در 21 نوامبر 1935 در بیروت به دنیا آمده و از تحسین‌شده‌ترین زنان جهان عرب است.

فیروز فعالیت هنری خود را از سال 1952 آغاز کرد و از او تا کنون بیش از 1500 ترانه منتشر شده و 150 میلیون نسخه از آلبوم‌هایش به فروش رفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size