.
.
.

براساس آخرین نظرسنجی؛ ترامپ از بایدن جلو افتاد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

براساس نظرسنجی به عمل آمده در دوشنبه 31 اوت، ترامپ بعد از برگزاری کنگره جمهوری‌خواهان از افزایش حمایت در میان رای‌دهندگان آفریقایی‌تبار برخوردار شده است.

این نظرسنجی از سوی دانشکده امرسون در میان 1576 رای‌دهنده در 30 و 31 اوت برای اطمینان از تاثیر دو کنگره احزاب جمهوری‌خواه و دموکرات بر افکار عمومی انجام گرفت.

بر اساس این نظرسنجی، ترامپ هم اکنون با تفاوت دو درصد ( 49 در برابر 47 درصد ) از بایدن عقب است. طبق نظ سنجی مشابهی در ژوئیه گذشته محبوبیت جو بایدن با (50 درصد) از ترامپ (46 درصد) پیشتر بود.

یکی از نتایج این نظرسنجی‌ها که شگفتی‌آور بود، نشان می‌داد محبوبیت ترامپ در میان رای‌دهندگان رنگین‌پوست افزایش یافته است. این نظرسنجی نشان داد، بایدن از 77 درصد حمایت سیاه‌پوستان و ترمپ از 19 درصد برخوردار است. به‌رغم این‌که نظرسنجی دانشکده امرسون، داده‌هایی را در اختیار ندارد که بتوان براساس آنها، میزان پشتیبانی رنگین‌پوستان در ماه ژوئیه را سنجید، اما نظرسنجی‌های مشابه اجرا شده از سوی سازمان زغبی انالیتیکس نشان داده است که بایدن از 77درصد و ترامپ از 14 درصد حمایت رنگین‌پوستان برخوردار بودند.

در صورتی که این نظرسنجی از دقت لازم برخوردار باشد، بیانگر وجود مشکلی اساسی برای بایدن و حزب دموکرات در انتخابات است. به نظر بسیاری از استراتژیست‌های حزب دموکرات، میزان مشارکت رنگین‌پوستان در فاصله 2012 تا 2016 کاهش یافته که علت اصلی شکست هیلاری کلینتون در انتخابات 4 سال پیش بود.

در جریان رقابت‌های انتخاباتی آن دوران، کلینتون 88% حمایت رنگین‌پوستان را جذب کرده بود. اگرچه این میزان حمایت قابل توجه است اما بسیار کمتر از 93% حمایتی بود که رنگین‌پوستان از اوباما در جریان انتخاب مجدد او در سال 2012 کرده بودند.

ایالت‌های طرفدار حزب دموکرات

مهمترین عقبگرد انتخاباتی در ایالت‌های میشیگان، پنسیلوانیا و ویسکانسن بود که تفاوت اندکی با نتایج به دست آمده برای ترامپ در آن دوره انتخاباتی داشت، به‌ویژه که دموکرات‌ها برای نزدیک به سه دهه از برتری در این ایالت‌ها برخوردار بودند.

به عنوان مثال، داده‌های دفتر میشیگان نشان می‌دهند که کلینتون 75 هزار رای را به دست آورد در حالی که اوباما در 2012 از شمار بیشتری آراء را به خود اختصاص داد. به‌رغم این‌که کلینتون در این ایالت با فاصله‌ای زیاد به پیروزی رسید اما کاهش محبوبیت به شکست کلینتون در برابر ترامپ انجامید، زیرا او توانست بیش از 10 هزار رای از طبقه کارگران سفیدپوست را جذب کند.

به باور بسیاری اگر میزان مشارکت رنگین پوست‌ها در 2016 به همان میزان 2012 بود، کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شده بود.

با توجه به این داده‌ها باید گفت کمپین ترامپ تلاش‌های سترگی را برای گسترده‌سازی مجبوبیت خود در میان رنگین‌پوستان قبل از انتخابات ریاست جمهوری به خرج داده و منابع مالی زیادی را صرف ارتباط با رنگین‌پوستان آمریکا کرده است. حزب جمهوری‌خواه نیز بخش زیادی از وقت کنگره اعلام نامزدی را برای تشریح عملکرد دولت ترامپ در راستای منافع رنگین پوستان اختصاص داد.