اردوغان: یونان فریب حمایت‌های فرانسه را نخورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رئیس‌ جمهوری ترکیه با بیان اینکه کسی نمی‌تواند این کشور را به سواحل خود محدود کند، به یونان هشدار داد که فریب حمایت‌های فرانسه را نخورد.

در ادامه تنش‌ها در حوزه شرق دریای مدیترانه، رئیس‌جمهور ترکیه، اتحادیه اروپا و یونان را به «دزدی دریایی» در مدیترانه متهم کرد.

به نوشته روزنامه «دیلی صاباح» اردوغان شامگاه دوشنبه 31 اوت طی سخرانی در مراسمی حین سفر به استان «گیره‌سون»، گفت: «ترکیه اجازه دزدی دریایی یا راهزنی در دریاهای سیاه و مدیترانه را نمی‌دهد.»

وی گفت: «کسی نمی‌تواند ترکیه را که وسیع‌ترین خط ساحلی با مدیترانه را دارد، به سواحل آنتالیا محدود کند. ما مصمم هستیم که حقوق دریایی شهروندان خود و همچنین مردم جمهوری ترکی قبرس شمالی دفاع کنیم.»

بر این اساس، رئیس‌جمهور ترکیه با هشدار به یونان برای اعتماد نکردن به حمایت فرانسه در تنش‌ها با آنکارا، گفت: «کسانی که از حمایت کشورهای استعمارگر سابق از خود بی‌خود می‌شوند، باید تاریخ را دوباره مطالعه کنند.»

چالش اردوغان با اتحادیه اروپا

ترکیه با اجرای مانور نظامی در نزدیکی قبرس اتحادیه اروپا را به چالش کشیده است.

به گزارش اسکای نیوز، ترکیه مانور نظامی جدیدی را در شرق دریای مدیترانه در نزدیکی قبرس آغاز کرده، قرار است این مانور به مدت دو هفته ادامه یابد.

این تنش‌زایی ترکیه پس از اشاره تلویحی اتحادیه اروپا به تحریم آنکاراست. اتحادیه اروپا تلویحا به ترکیه اخطار داده است در صورت دست نکشیدن از ایجاد بی ثباتی در شرق دریای مدیترانه، تحریم خواهد شد.

وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد: «رهگیری جنگنده‌هایی که از جزیره کرت یونان به پرواز در آمده بودند با بهانه نزدیک شدن به منطقه‌ای صورت گرفته است که آنکارا عملیات حفاری گاز و نفت در آن انجام می‌دهد.»

فرانسه در اوج کشمکش‌های موجود در شرق دریای مدیترانه پیام قاطعانه‌ای به آنکارا ارسال کرد. امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه گفت: «پاریس خطوط قرمزی را برای ترکیه در آن منطقه حیاتی تعیین کرده است.»

وی همچنین از اتحادیه اروپا خواست از یونان و قبرس در اختلافات موجود در زمینه انرژی حمایت و ترکیه را تحریم کنند.

گفتنی است اظهارات مکرون پس از اشاره تلویحی جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به تحریم آنکارا مطرح شده است.

این رفتار‌های ترکیه که خشم اروپا را بر انگیخته، باعث می‌شود اتحادیه اروپا برداشتن گام‌هایی ضد ترکیه و سیاست‌های تنش زای آن را سرعت بخشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید