چین مدعی است واکسنی برای کرونا ساخته و استفاده از آن را آغاز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اگر کسی بگوید که ابرقدرت‌های جهان مسابقه تسلیحاتی را کنار گذاشته و به مسابقه واکسنی روی آورده‌اند، سخنی به گزاف نگفته است. پس از آنکه روسیه اعلام کرد واکسن کرونا را ساخته و آمریکا اجازه استفاده از پلاسمای بهبودیافتگان را صادر کرد، حالا نوبت چین رسیده که اعلام کرد واکسنی برای کرونا ساخته واستفاده از آن را آغاز کرده است.

همزمان دانشمندان روسیه، بریتانیا، دانشگاه آکسفورد و دیگر کشورها و ملت‌های جهان به تلاش‌های خود برای یافتن واکسنی برای کووید19 ادامه می‌دهد تا بشریت را از ویروسی که تا کنون 23 میلیون نفر به آن مبتلا شده و 800 هزار نفر بر اثر آن جان باخته‌اند، نجات دهند.

تزریق آزمایشی واکسن از اواخر ژوئیه آغاز شد

مسئولان حوزه بهداشت چین اعلام کردند روند تزریق این واکسن آزمایشی را به کارکنان حوزه سلامت و کارمندان شرکت‌های دولتی از اواخر ژوئیه 2020 آغاز کردند. این اقدام براساس پروتکل‌های «اقدام فوری» و پیش از پایان یافتن آزمایشات و تجارب بالینی واکسن انجام شد.

به گزارش روزنامه گاردین چینی‌ها اعلام کردند اولین کشوری هستند که استفاده از واکسن کرونا را آغاز کرده و 3 هفته پیش از روس‌ها دست به این کار زده‌اند.

چینی‌ها پس از آن خبر مربوط به استفاده از واکسن ساخت این کشور را اعلام کردند که دولت گینه جدید اعلام کرد یک شرکت حفاری چینی، بدون دریافت مجوزهای لازم از وزارت بهداشت گینه اقدام به تزریق واکسن به کارگران محلی کرد. شرکت «رامو نیکو»ی چین بلافاصله در وبگاه خود بیانیه‌ای منتشر و اعلام کرد تنها به 48 کارگر چینی خود واکسن تزریق کرده است.

چنگ چونگوی، رئیس برنامه توسعه واکسن کرونا در چین در روزهای گذشته گفت که براساس پروتکل «اقدام فوری» استفاده برای از واکسن‌های آزمایشی مانند سینوفارم از 22 ژوئیه آغاز شد و در مرحله اولین کادر درمان و کارمندان برخی شرکت‌های دولتی این واکسن را دریافت کردند. استفاده از این واکسن در ارتش چین یک ماه پیش از آن آغاز شده بود.

او گفت مقامات چین وسیع‌تر کردن گستره تزریق در فصل تزریق را بررسی می‌کنند و واکسن را به شاغلان در بازارهای مواد خوراکی، سامانه‌های حمل و نقل و حوزه‌های خدماتی تزریق می‌کنند تا «مانع انتشار بیماری در فصل پاییز و زمستان شوند... هدف به وجود آوردن دیواره ایمنی میان گروه‌های مختلف مردم است.»

آماری درباره تعداد افرادی که واکسن چینی به آنها تزریق شده وجود ندارد اما تعداد اندکی از آنها اعلام کرده‌اند دچار عوارض جانبی شده‌اند ولی هیچ‌کدام از این افراد دچار تب نشد.

سازمان جهانی بهداشت؛ هنور واکنس مطمئنی وجود ندارد

دفتر منطقه‌ای خاورمیانه سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه 19 آگوست 2020 در یک نشست خبری اعلام کرد هنوز هیچ واکسنی که معیارهای مناسب را داشته باشد، برای کرونا وجود ندارد.

دکتر رنا الحجه مدیر برنامه‌های سلامت سازمان جهانی بهداشت در خاورمیانه تاکید کرد: «هنوز هیچ واکسنی برای کرونا که معیارهای سازمان جهانی بهداشت را داشته باشد، وجود ندارد، اما تلاش‌های زیادی در سرتاسر جهان برای یافتن واکس کارا و امن در جریان است و سازمان با شرکت‌ها و نهادهای حامی این موضوع در حال همکاری است. تا کنون 29 واکشن در مرحله آزمایشی وجود دارد و 138 واکسن دیگر هم در مرحله پیش از بررسی‌های بالینی قرار دارند. 9 واکسن هم نتایج امیدبخشی از خود نشان داده‌اند و در حال حاضر در حال گذراندن مراحل آزمایشی دوم و سوم هستند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم