.
.
.

برایان هوک: برای ازسرگیری تحریم‌ها علیه ایران به اجازه کسی نیاز نداریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برایان هوک مسئول گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا، روز جمعه 21 آگوست 2020، گفت که کشورش برای ازسرگیری تحریم‌های علیه ایران نیاز به اجازه گرفتن از کسی ندارد و افزود «به مخالفت کسی اهمیت نمی‌دهیم.»

او یادآور شد که ایران تعهدات به توافق برجام را نقض می‌کند و لذا شروط ازسرگیری تحریم‌ها و فعال‌سازی مکانیسم ماشه علیه ایران وجود دارد.

مسئول گروه اقدام ایران در ادامه افزود: «شورای امنیت باید تمدید تحریم‌های تسلیحاتی را تمدید می‌کرد.»

هوک همچنین پاریس، پکن و لندن را به عدم انجام وظایف‌شان در زمینه تحریم‌ها علیه ایران متهم کرد.

آمریکا روز پنج‌شنبه درخواست کرد که به دلیل عدم پای‌بندی ایران به توافق هسته‌ای و قطعنامه 2231، همه تحریم‌هایی که به دلیل توافق برجام تعلیق شده و یا برداشته شده‌اند، دوباره علیه تهران از سرگرفته شوند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، شامگاه چهارشنبه 19 آگوست 2020، به وزیر امور خارجه این کشور دستور داد، «مکانیسم ماشه» را علیه ایران فعال کند تا تمامی تحریم‌هایی که به واسطه توافق برجام برداشته یا تعلیق شده‌اند، از سر گرفته شود.

دونالد ترامپ در یک نشست خبری گفت که آمریکا تحریم‌های بین‌المللی سریعی علیه ایران وضع خواهد کرد و این تحریم‌ها براساس مکانیسم ماشه خواهد بود.

پیش از این هم تعدادی از نمایندگان مجلس ایران طرحی دو فوریتی ارائه کرده بودند که براساس آن فعال‌سازی مکانیسم ماشه حق همه «اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل» از جمله آمریکا شناخته شده، ولی پیشنهاد شد که اگر آمریکا ماشه را فعال کرد، ایران باید از برجام خارج شود. فعال شدن مکانیسم ماشه سبب می‌شود همه تحریم‌هایی که براساس توافق برجام برداشته یا تعلیق شده‌اند، از سر گرفته شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم