پمپئو اروپائیان را به خاطر مخالفت با «مكانيسم ماشه» به حمایت از تهران متهم کرد

وزیر خارجه ایالات متحده: از جامعه جهانی می‌خواهیم در مقابل رفتارهای ایران بایستد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه 20 آگوست 2020 از جامعه جهانی خواست در مقابل رفتارهای ایران بایستد و کشورهای اروپایی را به خاطر مخالفت با مکانیسم ماشه و نپذیرفتن تمدید تحریم تسلیحاتی به حمایت از رژیم ایران متهم کرد.

پمپئو در نیویورک پس از فعال‌شدن رسمی مکانیسم ماشه به خبرنگاران گفت که «هیچ کشوری جز آمریکا شجاعت و باور کافی برای ارائه پیشنهاد این قطعنامه را ندارد ... آنها ترجیح دادند سمت تهران را بگیرند. دوستان ما در آلمان، فرانسه و بریتانیا در جلسات خصوصی به من گفتند که نمی‌خواهند تحریم‌های تسلیحاتی از روی ایران برداشته شوند.»

پیش از این کشورهای فرانسه، بریتانیا و آلمان مدعی شده بودند که آمریکا حق قانونی استفاده از مکانیسم ماشه برای برگرداندن تحریم‌هایی که به دلیل توافق برجام تعلیق یا برداشته شده‌اند را ندارد. این در حالی است که تعدادی از نمایندگان مجلس ایران طرحی دو فوریتی ارائه کرده بودند که براساس آن فعال‌سازی مکانیسم ماشه حق همه «اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل» از جمله آمریکا شناخته شده، ولی پیشنهاد شد که اگر آمریکا ماشه را فعال کرد، ایران باید از برجام خارج شود.

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که دولت دونالد ترامپ نشان داد، برنامه اتمی ایران مسالمت‌آمیز نیست و آمریکا مانع توسعه و دستیابی ایران به موشک‌های بالستیک خواهد شد و رفتارهای ایران صلح را در عراق، یمن و سوریه تضعیف می‌کند.»

عدم تمدید تحریم تسلیحاتی اشتباهی فاحش بود

او گفت که توافق هسته‌ای با ایران تاثیری جهت برقراری ثبات در خاورمیانه نداشت و عدم تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران یک اشتباه فاحش خواهد بود.

پمپئو گفت که کشورش هر کاری لازم باشد برای از سرگیری مجدد تحریم‌ها علیه ایران انجام خواهد داد و چین و روسیه می‌کوشند اطلاعات گمراه‌کننده درباره مکانیسم ماشه منتشر کنند.

پمپئو به «تاثیرات مثبت» تحریم‌ها اشاره کرده و توضیح داد که تحریم‌های آمریکا توان ایران در تامین مالی شبه‌نظامیان را کاست و «حزب‌الله این روزها به دلیل تحریم‌های ما در اوضاع بدی به سر می‌برد.»

کشورهای اروپایی روز پنج‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای با تلاش‌های آمریکا برای از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران مخالفت کرده و آلمان، فرانسه و بریتانیا گفتند که نمی‌توانند از این تلاش‌ها حمایت کنند، زیرا که این کار با تلاش‌هایی که برای حمایت از توافق هسته‌ای با ایران در جریان است، منافات دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم