ترامپ دستور فعال‌سازی مکانیسم ماشه علیه ایران را صادر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، شامگاه چهارشنبه 19 آگوست 2020 به وزیر امور خارجه این کشور دستور داد مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال کند تا تمامی تحریم‌هایی که به واسطه توافق برجام برداشته یا تعلیق شده‌، از سر گرفته شود.

دونالد ترامپ در یک نشست خبری گفت که آمریکا تحریم‌های بین‌المللی سریعی علیه ایران وضع خواهد کرد و این تحریم‌ها براساس مکانیسم ماشه خواهد بود.

Advertisement

او با تاکید بر اینکه ایران از سال 2015 به شکل گسترده‌ای توافق برجام را نقض کرده، گفت که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا فردا درخواست از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران را به سازمان ملل خواهد داد.

رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد که ایران هیچ‌گاه نخواهد توانست به سلاح اتمی دست یابد و گفت که ایران دیگر پولی برای تامین مالی القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی ندارد.

ترامپ توافق هسته‌ای که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا با ایران امضاء کرد را «احمقانه» توصیف کرد و گفت: «توافقاتی که اوباما امضاء کرد به سود کشورمان نبود.»

پیش از این هم تعدادی از نمایندگان مجلس ایران طرحی دو فوریتی ارائه کرده بودند که براساس آن فعال‌سازی مکانیسم ماشه حق همه «اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل» از جمله آمریکا شناخته شده، ولی پیشنهاد شد که اگر آمریکا ماشه را فعال کرد، ایران باید از برجام خارج شود. فعال شدن مکانیسم ماشه سبب می‌شود همه تحریم‌هایی که براساس توافق برجام برداشته یا تعلیق شده‌اند، از سر گرفته شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم