مایک پمپئو: شورای امنیت در مجازات ایران ناکام ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا شامگاه جمعه 14 اوت 2020 اعلام کرد شورای امنیت در پی امتناع از رای دادن و مخالفت با پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی ارائه شده از سوی ایالات متحده آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده بر ایران، «امروز در مجازات ایران ناکام ماند».

به گزارش خبرگزاری‌ها مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا شامگاه جمعه گفت ‌که شورای امنیت سازمان ملل با نادیده گرفتن خواسته‌های کشورهای خاورمیانه بزرگترین کشور حامی تروریسم را قادر ساخته تا سلاح‌های کشنده‌ای را خریداری کند. او همچنین تاکید کرد که« آمریکا اما اشتباه را تصحیح خواهد کرد»

پمپئو پیش از اعلام نتیجه رای‌گیری در شورای امنیت درباره پیش‌نویس قطعنامه تمدید تحریم‌های بین‌المللی تسلیحاتی اعمال شده بر ایران گفت «ناکامی شورای امنیت در اقدام قاطعانه برای دفاع از صلح و امنیت بین‌المللی غیر قابل توجیه است».

به گزارش خبرنگار «العربیه» و «الحدات» 11 کشور عضو شورای امنیت از رای دادن به پیش‌نویس تحریم تسلیحاتی ایران خودداری کردند، همچنین این در حالی که دو کشور از پیش‌نویس قطعنامه حمایت کرده و دو کشور روسیه و چین با آن مخالفت کردند.

از سویی کیلی کرافت نماینده ایالات متحده آمریکا در شورای امنیت ضمن انتقادهای شدید علیه اعضای شورای امنیت گفت:« تحریم‌ها علیه ایران را طی روزهای آینده به مورد اجرا خواهیم گذاشت».

از سویی مشاور امنیت ملی آمریکا در گفتگویی اعلام کرد که مخالفت فرانسه، آلمان و بریتانیا با حمایت از تلاش‌های آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران « ناامید کننده، اما تعجب‌آور نیست».
انتظار نمی‌رفت که پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده موفق به کسب 9 رای موافق در شورای امنیت شود، بنابراین روسیه و چین علی‌رغم اعلام قبلی خود دیگر نیازی به استفاده از حق وتو نداشتند.

پیش از این، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه پیشنهاد برگزاری اجلاس هفت جانبه آنلاین با مشارکت پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به اضافه آلمان و ایران را ارائه کرد تا گام‌هایی برداشته شود که از رویارویی بر سر تحریم تسلیحاتی ایران جلوگیری کند. در همین راستا فرانسه حمایتش از این پیشنهاد روسیه را اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم