قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت رای نیاورد

پوتین: «اتهامات بی‌اساس علیه ایران مطرح می‌شود»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

خبرنگار «العربیه» و «الحدات» گزارش داد که 11 کشور از رای دادن به پیش‌نویس تحریم تسلیحاتی ایران خودداری کردند، در حالی که دو کشور از پیش‌نویس قطعنامه حمایت کرده و دو کشور به آن مخالفت کردند.

پیش از این، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه پیشنهاد برگزاری اجلاس هفت جانبه آنلاین با مشارکت پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به اضافه آلمان و ایران را کرد تا گام‌هایی برداشته شود که از رویارویی بر سر تحریم تسلیحاتی ایران جلوگیری کند. فرانسه حمایت خود را از این پیشنهاد اعلام کرد.

Advertisement

انتظار نمی‌رفت که پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده موفق به کسب 9 رای موافق در شورای امنیت شود، بنابراین روسیه و چین علی‌رغم اعلام قبلی خود دیگر نیازی به استفاده از حق وتو نداشتند.

موضع کرملین

در بیانیه‌ای که توسط کرملین صادر شد، پوتین روز جمعه فاش کرد که تنش ناشی از بحث و گفت‌وگو درباره ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد در حال افزایش است، این شورا از روز پنجشنبه به پیشنهاد ایالات متحده برای تمدید تحریم تسلیحاتی تهران رای‌گیری را آغاز کرد. روسیه و چین که از حق وتو برخوردار هستند، مخالف پیشنهاد ایالات متحده هستند.

قرار است تحریم تسلیحاتی ايران كه 13 سال پیش اعمال شد در ماه اکتبر آینده و بر اساس توافق هسته‌ای سال 2015 بین ایران، آلمان، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و ایالات متحده، منقضی شود، بر اساس برجام ایران در ازای لغو تحریم‌های اعمال شده از تولید سلاح هسته‌ای منع می‌شود.

روسیه برای جلوگیری از تشدید اختلافات در شورای امنیت سازمان ملل متحد در باره تحریم‌ تسلیحاتی تهران، برگزاری کنفرانس ویدئویی از طریق اینترنت را پیشنهاد کرد.

پوتین گفت، «شرایط در حال تشدید است. اتهامات بی‌اساس علیه ایران مطرح می‌شود»، او افزود روسیه همچنان به برجام پایبند است.

‌پوتین مساله را فوری توصیف کرد و از سایر کشورها خواست تا پیشنهاد روسیه را با دقت بررسی کنند. او گفت، جایگزین پیش‌رو، افزایش تنش و افزایش خطر کشمکش است.

موضع کاخ الیزه

کاخ الیزه نیز روز جمعه اعلم کرد که امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه، آماده شرکت در نشست آنلاین برای بحث درباره تحریم تسلیحاتی اعمال شده علیه ایران است.

کاخ الیزه در بیانیه‌ای گفت: «ما بر آمادگی اصولی خود برای مشارکت تاکید می کنیم».

کاخ ریاست‌جمهوری فرانسه در ادامه افزود: «ما در گذشته ابتکار عمل‌هایی را با همین روحیه انجام دادیم».

«دیوانگی محض»

از سوی دیگر، مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا روز جمعه از جهانیان خواست تا از تلاش‌های آمریكا برای تمدید تحریم تسلیحاتی اعمال شده توسط سازمان ملل متحد علیه ایران تا برای مدت نامعلومی، متحد شوند.

پمپئو گفت اجازه دادن به ایران برای خرید و فروش آزادانه اسلحه «دیوانگی» است.

او افزود در وین ضمن دیدار با رافائل گروسی رئیس آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای و مقامات اتریشی، گفت: «ما از كشورها می‌خواهیم كه شورای امنیت سازمان ملل را ترغیب كنند كه تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید كند. ما نمی‌توانیم به بزرگترین حامی تروریسم در جهان اجازه دهیم كه اسلحه بخرد و بفروشد، این دیوانگی محض است.

پمپئو افزود: «ما از تمام جهان می‌خواهیم كه به ما بپیوندند. این مساله ربطی به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم