اتحادیه اروپا از ترکیه خواست تا از سرگیری مذاکرات تنش‌ها را کاهش دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اتحادیه اروپا جمعه 14 اون 2020 ضمن اعلام همبستگی کامل‌اش با کشورهای قبرس و یونان در پایان نشست استثنایی وزرای خارجه این اتحادیه مجددا از ترکیه خواست تا بازگشت به میز مذاکرات از هر گونه تنش‌زایی خودداری کند.

به گزارش خبرگزاری‌ها ژوزف بوریل کمیساریای روابط خارجی اتحادیه اروپا گفتگوهای وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه را بدون اعلام هر گونه جزئیاتی درباره گام‌های عملی که می‌بایست این اتحادیه در هفته‌های پیش‌رو، برای مقابله با بحران تنش‌های روزافزون در منطقه شرق دریای مدیترانه اتخاذ کند را سازنده توصیف کرد.

نشست روز جمعه وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل به عنوان نشستی مرحله‌ای است که طی آن وزرای خارجه این کشورها پیشنهادهایی عملی را برای پایان دادن به بحرانی که قرار در پایان ماه جاری در نشست وزرای خارجه در برلین بررسی شود ارائه داده و به تبادل نظر خواهند پرداخت.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا ماه ژوئیه گذشته ژوزف بوریل کمیساریای روابط خارجی این اتحادیه را مامور انجام گفتگوهای عمیقی با طرف ترکیه کرده بودند.

اتحادیه اروپا همچنین از بوریل خواسته بود تا گزینه‌های ملموسی را در ارتباط با تحریم‌هایی که این اتحادیه علیه آنکارا و در صورت بی‌اعتنایی به فراخوان‌ها اعمال می‌کند،‌ فراهم سازد.

در همین راستا ژوزف بوریل پس از پایان نشست فوق العاده وزرای خارجه در توئیتی بر شبکه توئیتر نوشت:« اتحادیه اروپا همچنان بر همبستگی کامل‌اش با قبرس و یونان تاکید کرده و از ترکیه می‌خواهد تا ازسرگیری گفتگوها تنش‌ها را کاهش دهد».

از سویی الکساندر شالنبرگ وزیر امور خارجه اتریش جمعه 14 اوت 2020 با ابراز نگرانی درباره اوضاع شرق دریای مدیترانه، گفت که اتحادیه اروپا باید در سایه تحولات اخیر روابطش با ترکیه را مورد بررسی مجدد قرار دهد.

شلنبرگ در نشست خبری مشترک با همتای آمریکایی‌اش مایک پمپئو به خبرنگاران گفت: «باید بگویم که اتریش دربارهٔ اوضاع خطرناکی که به گمان ما پرتنش‌تر خواهد شد، به شدت نگران است.»

وزیر امور خارجه اتریش در ادامه تأکید کرد: «اقداماتی که کشورهای خاصی در شرق دریای مدیترانه انجام می‌دهند باید اتحادیه اروپا را به بررسی مجدد روابطش با ترکیه وادارد.»

وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا موضوع تحولات اخیر در دریای مدیترانه و تنش‌های موجود میان یونان و ترکیه را مورد بررسی قرار می‌دهند.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان پیش از این رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه را تهدید کرده بود که یونان تنها نیست و در صورت هر گونه درگیری میان ترکیه و یونان، همه اروپا در مقابل آنکارا خواهد ایستاد.

تنش‌های میان ترکیه و اتحادیه اروپا پس از آن بالا گرفت که آنکارا یک کشتی لرزه‌نگار را در معیت چند کشتی جنگی به منطقه متنازع‌علیه فرستاد تا به عملیات اکتشاف منابع احتمالی نفت و گاز در این منطقه بپردازد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید