.
.
.

آغاز رای‌گیری درباره تحریم‌ تسلیحاتی ایران در شورای امنیت؛ اعلام نتایج پس از 24ساعت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اعضای شورای امنیت روز پنج‌شنبه 13 آگوست 2020 رای‌گیری درباره تمدید تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را آغاز کردند.

به گزارش العربیه رای‌گیری درباره قطعنامه پیشنهادی آمریکا ساعت 21:30 به وقت گرینوویچ آغاز شد و نتیجه پس از 24 ساعت توسط سفیر اندونزی که ریاست دوره‌ای شورای امنیت را بر عهده دارد، قرائت خواهد شد.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه 26 ژوئیه 2020 گفته بود که دولت آمریکار از رفتارهای ایران ناراضی است و تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه این کشور در ماه اکتبر را تضمین می‌کند.

پیشتر برایان هوک، مسئول سابق گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا درباره خطر رژیم تهران برای مردم ایران و کشورهای منطقه و درباره پیامدها و عواقب عدم تمدید تحریم‌ها از جمله تحریم‌های تسلیحاتی علیه تهران هشدار داده بود.

عبدالعزيز الواصل نماینده پادشاهی سعودی در سازمان ملل در ژنو، روز پنجشنبه 13 اوت طی سخنانی گفت، کشور متبوعش خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران است.

نماینده سعودی در ژنو در نطق خود گفت: «ایران همواره برای قاچاق سلاح به شبه‌نظامیان مسلح وابسته به خود به منظور بی‌ثبات کردن منطقه، اقدام کرده است».

منابع «العربیه» شامگاه سه‌شنبه 11 اوت 2020 به وقت محلی آمریکا اعلام کردند که ایالات متحده هم‌اکنون در تلاش است تا به منظور تمدید تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده بر ایران نسخه‌ای آسان از پیش‌نویس قطعنامه جدید را به شورای امنیت ارائه دهد.
به گفته این منابع پیش‌نویس قطعنامه جدید از 4 بند تشکیل شده و احتمال می‌رود رای‌های موافق بیشتری را برای ایالات متحده آمریکا کسب کند اما همچنان این امکان روشن نیست که واشنگتن بتواند از این طریق به 9 رای موافق از مجموع 15 رای، که حداقل رای مورد نیاز برای به تصویب رساندن پیش‌نویس قطعنامه جدید است، دست یابد.