تشکیک سازمان جهانی بهداشت درباره کارایی واکسن روسی کرونا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان جهانی بهداشت روز سه‌شنبه 11 آگوست 2020 درباره کارآمدی واکسن روسی کرونا تشکیک کرد و اعلام داشت که به دلیل نبود اطلاعات کافی نمی‌تواند به ارزیابی این واکسن بپردازد، زیرا که روسیه اطلاعات کافی درباره آن در اختیار سازمان قرار نداده است.

روسیه صبح روز سه‌شنبه، تاریخ ارائه واکسن کرونا به بازار را اول سپتامبر 2020 اعلام کرد و مدعی شد تا کنون 20 کشور جهان یک میلیارد دوز از این واکسن را پیش‌خرید کرده‌اند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه هم اعلام کرد این واکسن به یکی از دخترانش تزریق شده و او در شرایط خوبی به سر می‌برد، اما روزنامه «واشنگتن پست» به سرعت در موضوع تشکیک کرده و یادآور شد که این واکسن نیاز به آزمایش‌های نهایی دارد. «واشنگتن پست» گفت اعلام پیروزی پوتین در مسابقه ساخت واکسن کرونا، یک اقدام پیش از موعد است.

اولگ گریدنوف، معاون وزیر بهداشت روسیه روز جمعه 7 آگوست 2020 اعلام کرد واکسنی که مرکز «گمالیا» آن را توسعه داده، در روزهای آینده ثبت خواهد شد.

او در پاسخ به سوال خبرگزاری اینترفاکس درباره اینکه آیا واقعا این واکسن می‌تواند تا 12 آگوست مرحله ثبت‌نام را با موفقیت پست سر بگذارد، گفت: «بلی. ما در حال تولید انبوه این واکسن هستیم.»

به گفته معاون وزیر بهداشت روسیه، گروه‌های آسیب‌پذیر، مانند کارکنان حوزه بهداشت و بزرگسالان برای دریافت این واکسن در اولویت خواهند بود.

با این حال گریدنوف گفت که کارایی این واکسن زمانی مشاهده خواهد شد که ایمنی جمعی به وجود آمده و انتقال ویروس به شکل عملی ناممکن شود، اما رسیدن به این نقطه به تعداد افرادی که واکسن را دریافت کنند و نیز گستره واکسیناسیون ارتباط دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید