یونان: اقدامات تحریک‌آمیز ترکیه را بر نمی‌تابیم و از حاکمیت ملی خود دفاع می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نخست‌وزیر یونان روز دوشنبه 10 آگوست 2020 پس از آنکه ترکیه اعلام کرد یکی از کشتی‌هایش اقدام به حفاری اکتشافی در شرق دریای مدیترانه و در منطقه‌ای بین قبرس و یونان کرده، جلسه‌ای با شورای امنیت ملی این کشور و با حضور وزرای دفاع و امور خارجه برگزار کرد.

وزارت امور خارجه یونان پیش از این از ترکیه خواسته بود اقدامات غیرقانونی خود که صلح و امنیت منطقه را تضعیف می‌کند متوقف کند، زیرا که آتن اقدامات تحریک‌آمیز ترکیه را بر نمی‌تابد و از حاکمیت ملی خود دفاع خواهد کرد.

ترکیه پیشتر اعلام کرد کشتی اکتشافی «اوروچ رایس» به همراه دو کشتی کمکی دیگر از روی دوشنبه تا 23 آگوست اقدام به حفاری اکتشافی خواهد کرد.

روابط آتن و آنکارا پس از آن متشنج شد که دو کشور در ماه‌های گذشته در زمینه حقوق حفاری و مرزهای دریایی دچار مشکل شدند. ترکیه اواخر ماه میلادی گذشته اعلام کرد حفاری اکتشافی در شرق دریای مدیترانه را متوقف می‌کند؛ موضوعی که برخی آن را نشانه آرام شدن اوضاع تلقی کردند.

آنکارا هفته گذشته توافق صورت گرفته میان یونان و مصر در زمینه ترسیم مرزهای دریایی و مناطق آزاد تجاری انحصاری برای این دو کشور را محکوم کرد.

ترکیه سال گذشته توافق مشابهی با حکومت وفاق در طرابلس منعقد کرده بود و این موضوع خشم یونان، قبرس و مصر را برانگیخت و این کشورها آن را نقض حقوق اقتصادی خود در دریای مدیترانه توصیف کردند. اتحادیه اروپا هم این توافق را محکوم کرده و گفت که این توافق ثبات منطقه را تهدید می‌کند.

یونان و ترکیه دهه‌هاست مه در زمینه‌های مختلفی با هم مشکل دارند و به دلیل مشکلات مرزهای دریایی که یکی از مهم‌ترین اختلافات دو کشور است، تا مرز جنگ هم پیش رفتند. پیدا شدن نفت و گاز در شرق دریای مدیترانه به اختلافات دو کشور دامن زد.

رسانه‌های یونانی در اواخر ماه ژوئیه گزارش کردند که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه اعلام کرده یونان جلوی هرگونه حفاری در آب‌هایش را خواهد گرفت. مرکل همچنین به اردوغان درباره پیامدهای تنش با یونان هشدار داد که در صورت هر گونه درگیری میان ترکیه و یونان، همه اروپا در مقابل آنکارا خواهد ایستاد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم