.
.
.

سفارت آمریکا در بیروت: از اعتراض‌های مردم لبنان حمایت می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سفارت ایالات متحده آمریکا در بیروت شامگاه شنبه 8 اوت 2020 ضمن اعلام حمایت از اعتراض‌های مسالمت‌آمیز مردم لبنان از همگان خواست از کاربرد خشونت امتناع ورزند.

سفارت آمریکا در سلسله توئیت‌هایی بر شبکه «توئیتر» گفت:« ما از آنها (مردم لبنان) در حقشان برای اعتراض مسالمت‌آمیز حمایت می‌کنیم و همه طرف‌های ذیربط را به امتناع از کاربرد خشونت دعوت می‌کنیم».

سفارت آمریکا در بیروت افزود:« مردم لبنان درد و رنج زیادی متحمل شدند، و سزاوار آنند که رهبرانی داشته باشند که به آنها گوش فرا دهند و خواسته‌های مردمی را با شفافیت و پاسخگویی برآورده کنند».

از طرفی مرکز بیروت پایتخت لبنان روز شنبه شاهد تظاهرات خشمگین معترضان لبنانی بود که خواستار کناره‌گیری میشل عون رئیس جمهوری لبنان و حسّان دیاب نخست وزیر این کشور شدند.

از سویی آتش‌سوزیی در ساختمان نزدیک به پارلمان لبنان در مرکز بیروت پایتخت رخ داد.

همچنین تظاهرکنندگان در بیروت ساختمان‌های وزارتخانه‌های اقتصاد، محیط زیست و نیرو را تسخیر کردند.

از سویی برخی اطلاعات حاکی است تعدادی از نظامیان بازنشسته لبنانی نیز در داخل ساختمان وزارت خارجه لبنان تظاهرات کردند و گروهی از معترضان ساختمان انجمن بانک‌های لبنان را اشغال کردند که در آن آتش‌سوزی رخ داد. همچنین یک ساختمان مقابل مقر پارلمان لبنان دچار حریق شد.

خبرنگار «العربیه/ الحدث» از وقوع آتش‌سوزی‌هایی در مناطقی از لبنان در نتیجه درگیری‌های میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی که تاکنون یک کشته از میان نیروهای امنیتی و 238 مجروح از میان معترضان در پی داشته است، خبر داد.

از سویی صلیب سرخ لبنان از انتقال بیش از 54 مجروح به بیمارستان‌های این کشور خبر داد.
بنا به اطلاعات وارده درگیری‌ها زمانی آغاز شد که نیروهای امنیتی و ارتش لبنان به طور گسترده‌ای گلوله‌های گاز اشک‌آور به سوی تظاهرکنندگانی شلیک کردند که در مقابل بمب‌های آتش‌زای دست‌ساز به سوی نیروهای امنیتی پرتاب کردند.

در پی این درگیری‌ها نیروهای امنیتی و ارتش اقدام به شلیک تیر جنگی به سوی تظاهرکنندگان کردند که تلاش می‌کردند به سوی پارلمان بروند.

در ادامه برخی معترضان شعارهایی ضد «حزب‌الله لبنان» سرداده و آن را گروهی تروریستی توصیف کردند و نیروهای امنیتی و ارتش نیز با ایجاد موانعی از اشغال پارلمان توسط تظاهرکنندگان جلوگیری کردند.

با استقرار گسترده نیروهای ارتش در خیابان‌های پایتخت بیروت تظاهرکنندگان لبنانی همچنین در میدان‌های النجمه و الشهدا تجمع کردند.
این در حالی است که خبرنگار «العربیه» پیش‌تر گفته بود که بر شمار معترضان تجمع کننده در میدان‌های النجمه و الشهدا افزوده شده و پیش‌بینی کرده بود که تظاهرکنندگان بیشتری از مناطق مختلف لبنان به آنها بپیوندند.