ورود تایوان به صحنه تنش‌های میان آمریکا و چین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در حالی که واشنگتن طی گفتگوی تلفنی طولانی مدت میان وزیران دفاع دو کشور فعالیت‌های «برهم زننده ثبات» چین در نزدیکی تایوان را محکوم کرده چین نیز جمعه 7 اوت 2020 از ایالات متحده آمریکا خواست تا «گفته‌ها و رفتارهای نادرستش» را متوقف کند.

در سایه افزایش تنش‌ها میان ایالات متحده آمریکا و چین درباره موضوع‌های زیادی و از جمله بارزترین آن سفر تاریخی مقرر وزیر آمریکایی به تایوان، در ماههای اخیر این گفتگوی تلفنی یکی از گفتگوهای مستقیم بی سابقه میان مسئولان بلندپایه دو کشور است.

خبرگزاری رسمی چین (شینهوا) گفت که وی فنگ خه وزیر دفاع چین از «ایالات متحده آمریکا خواسته به گفته‌ها و رفتارهای نادرستش پایان دهد».

از سویی مایک اسپر وزیر دفاع آمریکا درباره فعالیت‌های چین در برهم زدن ثبات در محیط پیرامون تایوان و در دریای چین ابراز نگرانی کرد.

در این راستا جاناتان هوفمان سخنگوی وزارت دفاع آمریکا هم اعلام کرد که گفتگوی میان وزرای دفاع دو کشور آمریکا و چین به مدت یک ساعت و نیم به طول کشیده است.

قرار است ایالات متحده الکس عازار وزیر بهداشت آمریکا را در رأس هیئتی به تایوان اعزام کند که از سال 1979 تاریخ قطع روابط دیپلماتیک آمریکا با جزیره تایوان و شناسایی جمهوری خلق چین، بلندپایه ترین هیأت اعزامی آمریکا به این جزیره به شمار می‌رود.

سفر تحریک‌آمیز

از آنجایی که چین جزیره تایوان را بخشی از خاک این کشور می‌داند و با هر گونه برقراری رابطه رسمی میان مقامات جزیره تایوان و کشورهای بیگانه مخالفت می‌کند در این راستا سفر پیش‌روی وزیر بهداشت آمریکا به تایوان را نیز اقدامی تحریک ‌کننده عنوان کرده است.

علاوه بر آن همچنین تنش‌هایی میان پکن و واشنگتن درباره دریای جنوبی چین وجود دارد جایی که چین ادعا می‌کند اغلب بزرگ جزیره‌های منطقه وسیع دریایی متعلق به آن است.

از سویی ایالات متحده آمریکا این ادعاهای چین را رد کرده و آن را در حق دیگر کشورهای منطقه همچون ویتنام، فیلیپین، مالزی و برونئی غیرمنصفانه دانسته و همواره با عنوان آزادی دریانوردی و به طور منظم در آب‌های آن منطقه کشتی‌های جنگی و ناوهای هواپیمابر مستقر کرده است.

آن‌طور که جاناتان هوفمان سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در کنفرانس خبری اعلام کرده، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا در این راستا بر«اهمیت این که چین به قوانین، قواعد و استانداردهای بین‌المللی احترام بگذارد و به تعهداتش پایبند باشد»، تاکید کرد.

بنا بر اظهارات سخنگوی پنتاگون مارک اسپر اضافه بر ابراز نیتش برای سفر به چین تا پایان سال جاری، ضرورت برقراری «روابط دفاعی سازنده، پایدار و ثمربخش میان ایالات متحده آمریکا و چین» را متذکر شد.

از زمانی که جیمز ماتیس در ژوئن سال 2018 به پکن سفر کرده تاکنون سفر مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا به چین اولین دیدار از این است و همچنان موعد انجام آن مشخص نشده است.

بنا به خبرگزاری شینهوا وزیر دفاع چین از واشنگتن خواست تا «مدیریت تهدیدها در دریا را تقویت کرده و با حفظ صلح و ثبات بین‌المللی از اتخاذ هر گونه اقدام خطرناکی که ممکن است به تنش‌زایی منجر شود خودداری کند».

«واکنش قاطعانه و قوی»

از سویی وانگ ون بین سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین پیش‌تر پنج‌شنبه طی کنفرانسی خبری به اتخاذ «اقدامی قاطع و قوی» در واکنش به سفر احتمالی وزیر بهداشت آمریکا به تایوان تهدید کرد.

افزون بر لیست اختلافات میان چین و آمریکا در ماههای اخیر می‌توان موضوعاتی از قبیل نحوه مدیریت چین در انتشار و پاندمی کرونا، شرکت هواوی، رفتار چین با مسلمانان اویغور، نرم‌افزار کاربردی «تیک توک» و نیز قانون امنیت ملی هنگ کنگ را بر شمرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم