ترامپ وضعیت اضطراری در خصوص لبنان را تمدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای یک سال دیگر فرمان «وضعیت اضطراری ملی درباره لبنان» را که از سال 2007 وضع شده، با اشاره به نقش ایران در انتقال سلاح به گروه شبه‌نظامی شیعی حزب‌الله تمدید کرد.

در نامه ترامپ به کنگره آمریکا که از سوی کاخ سفید منتشر شد، دلیل این تمدید، ادامه فعالیت‌هایی مانند انتقال سلاح توسط ایران به حزب‌الله در لبنان و در نتیجه تضعیف حاکمیت لبنان و بی‌ثباتی سیاسی و اقتصادی در منطقه اعلام شده است.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه نامه خود به دو مجلس کنگره، ادامه این وضعیت در لبنان را یک تهدید نامعمول و فوق‌العاده برای امنیت ملی و سیاست خارجی آمریکا دانست. ترامپ نوشته است: «به همین دلیل، من یقین دارم ادامه وضعیت اضطراری ملی اعلام شده در فرمان اجرایی 13441 در ارتباط با لبنان ضروری است.»

تمدید وضعیت اضطراری ملی درباره لبنان در حالی است که چندی پیش دونالد ترامپ وضعیت اضطراری ملی درباره سوریه را برای یکسال دیگر تمدید کرد و خواستار آغاز مذاکرات برای انتقال قدرت در این کشور شد. او دلیل تمدید تحریم‌ها علیه سوریه را ادامه تنش‌ها و درگیری‌های دامنه‌دار در سوریه اعلام کرد.

تمدید این دو کشور در حالی است که رژیم ایران، هم در سوریه و هم لبنان در پی گسترش نفوذ خود است.

این در حالی است که هر سه کشور ایران، سوریه و لبنان از وضعیت وخیم اقتصادی رنج می‌برند. آمریکا همچنین از نفوذ حزب‌الله در امور حکومتی در لبنان ناخشنود است.

گفتنی است که چندی پیش، ژان-ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، در لبنان، همزمان با بحران بی‌سابقه اقتصادی در این کشور، به مقامات لبنانی درباره لزوم و اجرا سریع طرح‌های اصلاحات اقتصادی هشدار داد.

شفافیت، مبارزه با فساد، نظارت بر خروج سرمایه‌های مالی کشور و بهبود اوضاع اقتصادی، محور اساسی درخواست‌های شهروندان لبنانی است که به گفته ناظران سیاسی، از دو سال پیش پس از برگزاری کنفرانس «توسعه برای لبنان» که در آوریل 2018 در پاریس برگزار شد، باید به اجرا گذارده می‌شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید